avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate SimonaC25

Activitate SimonaC25

Buna ziua,

Nu reusesc sa gasesc pe internet, cat este valabila dovada de celibat eliberata de autoritatile romane in vederea casatoriei in afara tarii.
Are cineva idee?

Multumesc!
Discuție Traducere acte
Buna ziua,

Un testament scris la calculator, ce urmeaza a fi prezentat in fata unui notar din Austria pentru toate procedurile legale, poate fi tradus si legalizat pe teritoriul Germaniei si apoi trimis persoanei in cauza in Austria?
Discuție Testament
Buna ziua,

Bunica mea locuieste in Italia cu parintii mei.
Doreste sa faca un testament prin care sa lase casa si terenul din Romania mamei mele apoi mie.
Nu se poate deplasa in tara,astfel ca avem nevoie de un sfat.
Care este procedura? Dorim sa mergem la notar cu acest testament pentru a nu fi atacat ulterior.
Va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Concesionare loc de veci
Am inteles. Iar pana sunt gata actele pe care trebuie sa le intocmesc, cum se va proceda? Se vor arunca pur si simplu osemintele?

ynocentta a scris:

Atat timp cat in interiorul termenului de 7 ani prevazut in contractul initial de concesiune dv nu v-ati exprimat interesul sa prelungiti contractul este de inteles ca administratia cimitirului a apreciat ca nu sunteti interesat si a relocat respectivul loc de inhumare
Daca exista incheiat contract nou de concesiune pe respectivul loc de inhumare ,nu mai puteti sa il obtineti

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie.
Pe mormantul mamei mele a aparut o placuta pe care este inscripționat " Concesionat X-ulescu".
Am crezut ca locul este pe 10 ani, nu pe 7 ani. (acum fiind 9).
Locuiesc in alta tara, asta inseamna ca trebuie sa fac o imputernicire catre cineva din Romania pentru a se ocupa de acte si administrare.
Va rog sa imi spuneti daca mai am vreo sansa sa iau acel loc de veci înapoi.
Cum trebuie sa procedez in continuare?

Va multumesc!!
Buna seara,

Doresc sa ma inscriu la examenul(cand se va publica) pentru profesia de executor judecatoresc stagiar.
Este necesar sa lucrez intr-un birou executor judecătoresc?
Stiu ca daca promovez examenul atunci este necesar 2 ani de practica intr-un cabinet si apoi definitivare.

Multumesc!
Buna ziua,
Sunt stabilita in Germania de cativa ani impreuna cu prietenul meu.
Dorim sa facem starea civila si am cateva nelamuriri.
1. Carei institutii ar trebui sa ma adresez?
2. Buletinul se poate schimba si in Germania? Sau este necesar sa merg in Romania?

Va multumesc anticipat!
Discuție Pensie
Buna ziua,
Bunica mea este plecată în altă țară la mama mea.
Înainte să plece a facut o procura la o vecina sa ia pensia, însă expira luna viitoare.
Cum pot sa procedez sa iau eu pensia (locuiesc în alt oras) fara ca bunica mea sa vina din străinătate.
Se poate sa imi trimita procura de acolo? Iar eu cu procura unde ma prezint?
De asemenea, ma gândeam daca poate sa o mute pe card. Din nou, fără să fie nevoie de prezenta ei, ci sa imi faca mie o procura.
Ce ma sfătuiți?

Va multumesc pentru ajutor!
Discuție Executare
Buna ziua,

Am o datorie neachitata de 4000 lei catre banca. Acum doua luni am primit o somatie sa achit esalonat. Nu am avut cum sa fac asta.
De curand am primit o alta somatie ca se vor prezenta la domiciliu pentru sechstru. Mai am acum posibilitatea de a incheia esalonare?

Multumesc!
Discuție Pasaport
Buna seara,

La sfarsitul lunii noiembrie voi pleca in Turcia pentru o mini vacanta.
Este necesar sa imi fac pasaport. Am decis sa il fac pe cel simplu temporar.
Insa, din ce am citit pe site ul celor de la Directia de Pasapoarte trebuie sa ma prezint in orasul unde am domiciliul pentru a depune cererea.
Eu locuiesc in Bucuresti si am domiciliul in provincie, si nici nu am viza de flotant.
O prietena care este si ea din afara Bucurestiului si-a facut programare online, apoi s-a dus acolo pentru acte etc si l-a primit fara nicio problema.
A mai fost cineva in situatia asta? Ar trebui sa sun la ei sa cer un raspuns?

Multumesc anticipat!