avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate pirvan_pantilie

Activitate pirvan_pantilie

Răspuns la discuția Pensii
Ceea ce spuneti este corect.Ca sa intelegeti, IPEG era o intreprindere de prospectiuni si exploatari geologice din ramura mineritului si a geologiei care a luat fiinta in baza Decretului nr. 233 din 1 iulie 1983 si a existat pana in anul 1990, avand ca si obiect de activitate activitati specifice miniere de deschidere, pregatire a minelor si carierelor, de cercetare geologica prin tehnolofii miniere si prin foraj, constructii si montaje miniere etc. Ulterior, aceasta intreprindere, in baza Hotararii nr. 1272/1990 se desfiinteaza infiintandu-se societatile comerciale pe actiuni luand fiinta SC Geasol,care preia activitatea IPEG. In momentul desfiintarii Geasol, arhiva a fost preluata de lichidatorul judiciar care a emis adeverinta in care se mentioneaza ca in perioadele 23.07.1986-30.09.1986, 01.02.1988-01.03.1991 am lucrat in meseria de muncitor necalificat sonda- mina subteran si sondor mina subteran conform Legii nr. 57/1974, a contractului individual de munca si a contractului colectiv de munca, beneficiind de spor de subteran, spor conditii grele de munca, spor de noapte, astfel ca in baza Decretului nr. 215/1977 art. 2 al.(2) lit.a si Ordinul nr. 50/1990 anexa nr. 1 pct. 1 al.5 am fost incadrat in grupa I-a de munca, procent 100%. Aceste mentiuni sunt inscrse si In carnetul meu de munca,insa cu toate acestea casa de pensii mi-a respins cererea. In adeverinta emisa de lichidatorul judiciar se mentioneaza clar ca am lucrat in conditii speciale de munca (grupa I-a) insa nu este luata in considerare de casa de pensii. Inca odata va spun ca am colegi care au lucrat in suberan in toate meseriile, pana la intrarea in vigoare a Legii nr. 263 si au iesit la pensie, fara exceptie, potrivit Legii nr. 19. Cand am facut referire despre art. 20 din Legea nr. 19 am vrut sa arat ca acesta a fost preluat de noua lege nr. 263 fara modificari, iar in momentul de fata interpretarea acestuia este ca IPEG nu este o unitate miniera si ca atare, potrivit art. 158 beneficiez doar de grupa I-a fara sa beneficiez de conditiile speciale desi contributia asigurarilor sociale au fost achitate de catre angajator, procentul acestora fiind diferit, in raport de conditiile de munca si grupa. Rugamintea mea, pe langa ce v-am spus anterior, spuneti-mi parerea dumneavoastra, daca art. 158 va fi abrogat, casa de pensii si-ar schimba punctul de vedere fata de cererea mea.
Va multumesc.
Discuție Pensii
Buna ziua,
Am lucrat 3 ani 7 luni si 3 zile la IPEG, in functia de sondor subteran,beneficiind de grupa I speciala. Ulterior m-am tansferat la o mina de carbune, acumuland o vechime in grupa I speciala de peste 20 ani.
La implinirea varstei de 45 ani am formulat la casa de pensii cerere pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta insa acestia mi-au respins cererea, neluandu-mi in considerare perioada lucrata la IPEG considerand, contrar mentiunilor din carnetul de munca si adeverinta emisa de unitate, ca acei 3 ani 7 luni si 3 zile se incadreaza in grupa I insa nu speciala. Nu se tine cont de Decretul -Lege nr.215/1977 si nici de Ordinul nr. 50/1990 potrivit carora am beneficiat de grupa I speciala. De asemenea se sustine ca in perioada aceasta nu am lucrat intr-o unitate miniera si ca atare nu pot beneficia de art 30 din legea pensiilor, fara a se avea in vedere conditiile de munca, actele normative mentionate, contractele colective de munca incheiate le nivel de ramura, acte care au produs efecte si care nu au fost anulate in vreun fel. Mie mi se pare ca actuala lege a pensiilor retroactiveaza.
Mai mult, am colegi care pana in anul 2010 au iesit la pensie desi au lucrat ca si mine la IPEG, beneficiind de art.20 din Legea nr. 19, actual art.30 din noua lege a pensiilor,iar incepand cu 2011 nu se mai iese la pensie decat daca o persoana lucreaza efectiv 20 ani intr-o exploatare miniera de subteran.
Avand in vedere cele aratate va rog sa imi comunicati punctul dumneavoastra de vedere.
Va multumesc.