avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate micutzu1989

Activitate micutzu1989

patrascu razvan a scris:

Trebuia sa mergeti insotit de avocat cu care sa va sfatuiti inainte daca nu sunteti in masura sa apreciati asupra continutului posibil incriminator al declaratiei. Daca sunt multe persoane inselate si dvs ati participat la toata activitatea infractionala desfasurata de prietenul dvs din inchisoare nu vad sa scapati asa usor, complicele se sanctioneaza cu pedeapsa prevazuta de lege pentru autor daca fapta este savarsita cu intentie.

Dar eu nu stiam ce face el cu banii eu stiam ca primesc niste bani si ii trimit mai departe la diverse persoane rude sau prieteni mentionati de el, normal era daca chiar stiam ce face el nu ma multumeam cu sume mici lasate de el si nu imi dadeam numele la banca ... Si la ce va referiti asa usor? pot face puscarie?
Cum nu am mai avut legatura cu politia m-am cam pierdut in fata lor cand m-au luat la politie in dimineata cu pricina ... Am recunoscut din prima pe baiatul care mi-a trimis banii si ca eu ii scoteam si ii trimiteam mai departe, dar am omis unele raspunsuri pentru ca nu imi mai aduceam exact aminte si nu vroiam sa mint in fata politiei, oare mai am o sansa sa rectific din primele declaratii ceva??? Sunt nevinovat nu stiam ce face el cu banii eu stiam doar ca imi trimite el sau alta persoana prieten de-al lui ... am vrut sa il ajut si am intrat intr-o nenorocire ... Te rog sa ma ajuti cu o parere
Dar de exemplu, eu pun raul in fata ma gaseste vinovat ca sunt complice si ca stiam tot, ce risc neavand antecedente penale nici macar amenzi nimica, sunt stundent la master si am loc de munca, nu am deranjat pe nimeni nicioadata ...
Pai eu stiam ca el imi trimite banii sau o cunostinta de-a lui, ulterior am aflat ca e in puscarie si mi-a zis la telefon ca totul e ok nu o sa patesc nimica ca sunt banii lui si asta se va regasi in inregistrari .... nU TE SUPARA ESTI AVOCAT? DACA DA AI MAI INTALNIT ASEMENEA CAZURI?
Daca sunt gasit ca si complice ce risc???? in cel mai rau caz !!!! va rog ajutati-ma sunt disperat!!!
Si mai am o problema cand a venit politia si mi-au facut perchezitie in casa mi-au luat telefonul mobil .... ce sa fac acuma sa il pot lua inapoi a trecut 1 sapt si ceva de atunci ?????
Am vorbit cu 2 avocati si mi-au spus sa exclud faptul ca voi face puscarie... eventual in cel mai rau caz suspendare sau amenda penala !!! Vreau alte pareri va rog!!!
Am intrat intr-o incurcatura legata de inselaciune, un fost prieten imi trimitea bani pe card si eu trimiteam mai departe la alte persoane mentionate de el, ulterior am aflat ca este in puscarie si inseala lume prin telefon (dupa ce a venit politia la usa) primeam si eu putini bani circa 50-150 lei, am fost dus la politie si am dat declaratii ... am recunoscut ca imi trimitea bani pe card.... La ce sa ma astept acuma????? Nu am antecedente penale cazier..... nu am deranjat pe nimeni niciodata sunt student si lucrez.#-o#-o#-o