avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate geo2612

Activitate geo2612

Nu am divortat inca. Intrebarea era daca, dupa ce facem actele de divort, in loc de partaj pentru care ar trebui sa platim 5000 de euro , sotul imi poate dona jumatatea lui de apartament, si sa platim doar actele de donatie.
Avem un copil minor. Din cate am citit despre donatie, ea nu mai poate fi atacata daca este pronuntata decizia de divort.
Mi-am inchipuit ca nu se face pe gratis insa speram ca are un cost mai mic decat taxa de partaj.
Donatie in loc de partaj? Dupa pronuntarea divortului, sotul imi poate dona partea lui de apartament, in loc sa facem acte de partaj, care costa foarte mult?
Buna ziua,
In cazul unui divort, se poate ca unul dintre soti sa faca donatie catre celalalt partea lui de bunuri? Mai exact, eu cu sotul detinem doua apartamente luate in timpul casatoriei. Pentru a nu plati taxele foarte mari de partaj, am dori sa facem donatie unul catre celalalt dupa finalizarea divortului. Este aceasta o varianta posibila?
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Buna ziua. De fapt nu este chiar asa cum spunet dvs. In monitorul oficial, OUG 111/2010, spune clar ca legea privind luarea de CCC a celuilalt parinte se aplica incepand cu anul 2012. Asta am verificat IN MO. DAR, exista OUG 124/2011, publicata in MO la 30 dec 2011, in care se precizeaza modificarile din legea 111/2010, si anume art 11, cu data de 1. martie 2012.
M-am documentat mai bine si se pare ca am gasit solutia. Va multumesc pentru raspuns. O zi buna!
buna ziua. daca fetita mea s-a nascut pe data de 8 ianuarie 2012, se mai aplica legea cu privire la intoarcerea la servici cu o luna inainte? adica sunt obligata sa ma intorc la munca cu o luna inainte? pentru ca eu stiu ca legea se aplica pentru copiii nascuti dupa 1 martie 2012, si persoana de la mine de la serviciu care se ocupa cu resursele umane, spune ca legea e valabila din 2011. imi puteti da legea exact ca sa ii pot demonstra? va multumesc mult!