Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

buna ziua. daca fetita mea s-a nascut pe data de 8 ianuarie 2012, se mai aplica legea cu privire la intoarcerea la servici cu o luna inainte? adica sunt obligata sa ma intorc la munca cu o luna inainte? pentru ca eu stiu ca legea se aplica pentru copiii nascuti dupa 1 martie 2012, si persoana de la mine de la serviciu care se ocupa cu resursele umane, spune ca legea e valabila din 2011. imi puteti da legea exact ca sa ii pot demonstra? va multumesc mult!
In decizia de suspendare a contractului de munca emisa in urma cererii dvs.de acordare concediu ingrijire copil pana la implinirea varstei de 2 ani(banuiesc) ce data aveti trecuta la incetarea suspendarii?Aceasta decizie ati prezentat-o si la intocmirea dosarului in vederea acordarii indemnizatiei.
1. OUG 111/2010 este aplicabila de la 01.01.2011 dar prevederea referitoare la CCC luat de celalalt parinte este aplicabila numai in cazul copiilor nascuti incepand cu 01.03.2012.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.

3. Asadar daca dvs. ati nascut in ianuarie 2012 nu vi se aplica aceasta prevedere.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna ziua. De fapt nu este chiar asa cum spunet dvs. In monitorul oficial, OUG 111/2010, spune clar ca legea privind luarea de CCC a celuilalt parinte se aplica incepand cu anul 2012. Asta am verificat IN MO. DAR, exista OUG 124/2011, publicata in MO la 30 dec 2011, in care se precizeaza modificarile din legea 111/2010, si anume art 11, cu data de 1. martie 2012.
M-am documentat mai bine si se pare ca am gasit solutia. Va multumesc pentru raspuns. O zi buna!
1. OUG 111/2010 spune exact asa cum v-am redat eu: celalalt parinte trebuie sa intre cel putin o, luna in CCC numai in cazul copiilor nascuti incepand cu 1 martie 2012.

2. Asa spune Legea 166/2012 care a modificat OUG 124/2011.