avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate hannacska

Activitate hannacska

Răspuns la discuția Ajutor somaj?
chiar de asta ma tem si eu,cum spuneti la punctul 3. si daca am merge la ajof oricare dintre noi , si ar afla sefii, am putea pierde locul de munca. :(
Răspuns la discuția Ajutor somaj?
Asta ne intrebam si noi, banii au venit prin posta,nu stim ce a raporta sefii la Fortele de munca.Noi am lucrat fara intrerupere, doar ca am demisionat intr-o zi de la firma X si am fost angajati a doua zi la firma Y.
Răspuns la discuția Ajutor somaj?
Lucrez in continuare, aceasi activitate aceasi firma , sub alt nume de firma. ca si toti colegii mei ,defapt.
Discuție Ajutor somaj?
Buna dimineata!
Am o situatie "ciudata" impreuna cu mai multi colegi.Lucram la o firma care a intrat in insolventa recent. Acelas proprietar de firma continua activitatea sub un alt nume de firma.Noi angajatii a trebiut sa demisionam ,dar am si fost angajati la noua firma ,fara intrerupere de activitate. Dar, de la AJOF am primit o suma fiind numit ajutor de somaj.Iar acum patronul vrea sa retina din salariile noastre suma aceea care defapt nu ei ne-au dat.
Ce e de facut? Aveam noi dreptul la ajutor din partea AJOF ului? Au dreptul sa retina angajatorii aceasta suma? pt ca situatia nu noi am creat_o.
multumesc