avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan2014

Activitate bogdan2014

Nu, nu este cu spitalizare, desi operatia este cu anestezie generala .
Buna ziua, trebuie sa-mi fac o operatie de strabism la unul din ochi. Am dreptul la concediu medical si cat timp, si cine il acorda? Nu am mai fost de 10 ani in CM si nu mai stiu cum se procedeaza. Unde gasesc cat concediu ar trebui sa mi se acorde?
Va rog sa ma lamuriti, contractul de comodat auto trebuie facut neaparat la notar sau nu?
Mai exact, am masina pe numele tatalui meu(din cauza asigurarilor), si as dori sa ies din tara cu ea(in rep Moldova/Ucraina).
Ce vorbesti domnule? Da, o fi normal sa iti ia tarif mai mare daca nu ai optiuni de net, dar, chiar de 100 de ori mai mult decat e tariful in momentul asta? Sau de 1000 de ori fata de cat imi iau pe celalat abonament doar de date, pe tableta?
Si de bun-simt ar fi f ost sa ma anunte despre acest tarif...demn de psihiatrie in momentul in care m-am conectat.
Răspuns la discuția Renuntare abonament Orange
av_stagiar2014 a scris:

se poate inlocui telefonul! Incetarea contractului de abonament se face potrivit contractului!


Fals, domnule avocat! Clauzele acelea prin care firmele de telefonie au pretentia sa le platesti toate lunile ramase sunt abuzive! Cu o simpla plangere la ANPC ei vor renunta imediat la ele, au f ost declarate abuzive de catre tribunale din tara!
Dupa cum stim, firmele de telefonie mobila/internet incheie contracte cu d urata minima contractuala-12 sau 24 luni si daca reziliezi mai devreme iti cer "Daune", adica sa platesti toate lunile ramase.
Din ce auzisem/citisem pe net, anumite tribunale au declarat acest lucru ilegal si s-ar putea rezilia contractul fara sa mai platesti nimic. Poate cineva sa ma lamureasca?
Buna seara. Am un abonament de telefonie la compania X, pentru care eu nu am solicitat niciodata decat servicii de voce, nu si de internet mobil. Asta deoarece pe telefon aveam 2 cartele, cealalta d e la compania Y, si foloseam cartela Y pentru a intra pe net. Ei bine intr-o zi, dintr-o eroare, am intrat pe net folosind cartela X(din greseala, deoarece la conectarea la internet imi a pare un meniu din care aleg ce cartela folosesc, si imi apare acolo si cartela X desi eu nu am solicitat in contract internet de la compania X). Ei bine, stupoare: pentru doar 80MB de internet foarte slab calitativ am fost taxat cu 250 lei=55 euro, cost care nu mi-a fost niciodata comunicat.
Am inteles ca asta ar fi fost costul la nivelul anului 2012 cand am f acut abonamentul, in momentul de fata tarifele fiind de zece ori mai mici. Este legal ceva, adica taca tarifele scad pentru noii clienti, firmele de telefonie folosesc aceleasi tarife de acum ani de zile ptr clientii vechi? Oricum tariful asta este halucinant, nu cred ca putea costa atat nici acum 4 ani. Nu exista nico lege care sa protejeze consumatorii? Adica , la gaze/curent/apa, cand cresc preturile, iti creste a utomat factura fara sa te intrebe cineva de sanatate sau sa te puna s a semnezi, dar, cand costurile scad, astia la telefonie lasa
aceleasi preturi? Cum se poate asa ceva?

Si sa mai precizez ceva foarte interesant: la aceeasi firma X am un abonament de date mobile pe o tableta, la care sunt tarifat cu doar 12 euro ptr 5 GB de internet, foarte bun, rapid. Cum se poate sa fiu taxat cu 12 euro ptr 5 GB, iar dincolo pe telefon cu 55 euro ptr doar 80 MB amarati?La aceeasi firma, acelasi client?
Buna ziua, intr-un contract de vanzare-cumparare apartament, notarul a trecut gresit asociatia de proprietari din care face parte apartamentul precum si nr adeverintei din care rezulta ca apartamentul nu are datorii. Adeverinta exista, i-a fost predata, doar ca el a trecut gresit datele.
Ce vreau sa intreb este daca afecteaza cu ceva valabilitatea contractului? Si daca e neaparat necesar sa ma duc sa il schimbe / modifice cu datele corecte?
Contractul este incheiat recent.
@Andrei

Pai ce dovezi? Sa astept pana nebunul chiar pune in practica ce a zis?
Buna seara. Am un cetatean dintr-un bloc vecin care m-a amenintat foarte urat cu fapte violente. Vreau sa-i fac plangere pentru amenintare. Problema este ca nu prea am martori, adica ar exista, dar nu vor sa "se puna rau" cu respectivul. (amenintarea a avut loc in public, intr-o parcare inconjurata de vreo 5 scari de bloc).
Cineva mi-a spus ca daca n-am martori, poate sa ma dea el in judecata ptr calomnie. Este adevarat? Eu cred ca nu , calomnia trebuie sa fie savarsita in public, ori plangerea mea la politie nu este document public.
Evident nu ma astept sa i se faca cine stie ce, dar m-as multumit doar sa fie citat la politie unde sa i se explice putin ce prevede codul penal referitor la infractiunea de amenintare.
E bine s-o depun la politie, sau mai bine, la parchet?