avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate bianca76

Activitate bianca76

Răspuns la discuția Custodie exclusiva
multumesc ptr raspunsul prompt.
motive sunt destule...baiatul cel mare de exemplu,doreste sa locuiasca cu mine,are nevoie de mine si nu e fericit cat timp sta cu tatal sau(asa imi spune fiul meu) ,ex-ul nu are domiciliu stabil, a ramas fara apartament in urma "colaborarii" cu camatarii, (noi -copiii si eu-am aflat inainite cu o luna de a vinde apartamentul,pana atunci nu am stiut absolut nimic),are datorii la toate cunostintele posibile si imposibile,a ajuns mitoman,primeste telefoane de amenintare,e un mediu impropriu pt copii!!!! Eu locuiesc la parintii mei,ma ajuta din toate punctele de vedere,am un job bun.Nu stiu cat de temeinice sunt motivele ...dar copiii au nevoie de mine.Da,la notar nu se putea altfel,dar pur si simplu mi-a fost frica sa-i mai port numele,am vrut sa divortez cat mai repede de el.Am crezut ca nu o sa-i trebuiasca copiii,dar acum sa ma raneasca,el inca nu vrea sa accepte ca nu mai suntem impreuna, insista cu custodia comuna,copiii stau cate o saptamana,alternativ la fiecare.
Sunt motive care probabil se pot demonstra greu,nu stiu,de aceea va cer sfatul...sa stiu de ce anume se tine cont intr-un astfel de proces!
inca ceva, e instabil psihic,normal,stricta mea parere,dar ma ameninta ca se omoara,in repetate randuri a facut asta,chiar umbla cu cutitul la el,si ceva sticle cu alcool,probabil ptr curaj. nu vreau sa-l decad din drepturile parintesti,vreau sa poata vedea copiii,doua weekenduri pe luna de ex,sunt constienta ca si copiii au nevoie de el,dar copiii sa stea cu mine.

buna ziua,
Iata pe scurt povestea mea: am 37 ani,am fost casatorita 13 ani si in urma neintelegerilor am divortat in mai2013,la notar,de comun acord si...din pacate am impartit custodia celor doi copii minori (11 si respectiv 6 ani). Ce pot face sa obtin custodia lor?care sunt pasii?
multumesc