avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate JohnnyKid22

Activitate JohnnyKid22

Răspuns la discuția Dilema in legatura cu permisul
Am scris asa pentru ca ma repetam de prea multe ori cu aceeasi chestie , nu din sila de a scrie sau orice altceva . Am inteles ce vreti sa spuneti . Insa , statul caruia i se va comunica contraventia savarsita pe teriotoriul Romaniei (in speta statul german) are autoritate ca la urmatoare data cand ma va opri ( fie pe autostrada , fie pe orice alt drum ), sa imi ia permisul pentru contraventia savarsita pe teritoriul Romaniei sau nu ?

P.S, : Cand am zis statul german m-am referit la organele legii (adica Bundespolizei)
Va salut . As dori si eu un raspuns la urmatoarea dilema . Ceea ce va voi intreba nu are legatura cu realitatea , adica nu s-a intamplat si nu se va intampla .

Avem in felul urmator : 1) Eu am permis de conducere de nationalitate germana , am dat examen, in fine , l-am luat . Daca vin in tara , conduc pe soselele din Romania , iar la un moment dat dintr-un anume colt nevazut al unei strazi apare un politist , ma opreste pe motiv ca n-as fi acordat prioritate la pietoni , iar eu refuz sa ii predau permisul , in schimb celelalte acte i le dau cu mare placere . Deci ma repet : nu refuz sa ma legitimez , doar refuz sa ii predau permisul fiindca ar fi extrem de greu sa mi-l mai iau inapoi dupa aceea . Ii spun ca ma prezint la sectie in 24 sau 48 ore pentru a preda permisul (nu stiu exact cat e intervalul) iar eu nu fac acest lucru si ies din tara in ziua in care s-a intocmit procesul verbal , ce s-ar intampla dupa acel interval de timp ? Ar anunta IGPR -ul toate statele din Europa cu privire la contraventia savarsita sau asta e , se mai intampla , si nu patesc nimic ?

iar la 2) avem acelasi context , dar sub alta forma . Adica , eu in prezent sunt in Berlin , iar cat am mai fost prin tara am luat 2 amenzi si figurez la primaria din Buzau cu amenzile , pe care inca nu le-am achitat . Potrivit noului Cod Rutier , odata ce m-a oprit politistul el verifica daca am amenzi si imi poate suspenda permisul ....in cazul de fata , daca iarasi nu il prezint ce se va intampla ? este la fel ca la punctul 1 , plec din tara si ma opreste politia bla bla bla.....

M-as bucura daca as avea un raspuns din partea dvs , adminii site-ului .

Cu respect ,
Apostu Ionel
Răspuns la discuția Inselaciune online
va multumesc mult pentru raspuns , si va urez numai bine si sanatate !
Răspuns la discuția Inselaciune online
am e-mailurile cu care am vorbit , chitanta de la western union , mesajele de pe telefon si chitanta cu care am platit si am trimis pachetu la posta . Insa problema este ca persoana cu care am vorbit este un roman cu nationalitate germana . Are vreo importanta asta ?

Si daca se poate , cam in cat timp l-ar putea gasi cei de la politie pe faptas ?
Buna ziua ! As vrea si eu sa va expun o problema si daca se poate sa imi dati un raspuns cat mai repede posibil .....
Acum 3 zile am trimis un colet cu un telefon in Germania cu scopul obtinerii unei sume de bani . Cu cumparatorul am facut in felul urmator : el mi-a trimis 30 euro banii de transport prin western union , urmand ca apoi sa imi dea si restul banilor , exact prin acelasi mijloc . Mentionez ca telefonul nu este un nokia 1100 , ci este un Iphone 5s 32GB neverlocked , ceea ce inseamna in jurul a 600 Euro , deci nu este o paguba de neglijat . Dupa ce am ridicat banii pe care mi i-a trimis , m-am dus la posta , am pus coletul , iar apoi respectivul nu a mai dat niciun semn de viata , nici pe mail nici la telefon .
Ce este de facut in acest caz ? Am vreo sansa sa ii fac o plangere penala sau e de natura civila ?#-o