avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Activitate Marian1985

Activitate Marian1985

Buna ziua. Cum se plateste tura de noapte? Normal adica tariful de zi plus acel de 25% sau tarif dublu+25%(spor de noapte). Luni noapte sunt la munca dar nu are cum sa ma ponteze marti decat sa ma treaca cu o zi de concediu(fara sa fiu de acord). De ce sa fiu pontat marti cand eu lucrez de noapte si stiu ca exista alta pontare. Ma puteti lamuri? My
Multumesc.
Mai am o nelamurire. Cum se face calculul salariului? De la brut la net. Eu stiu in felul urmator: 974ron brut -( cass+cas+somaj)=813.29 (venit net impozabil) - 250 ron(deduceri personale)=563.29(baza calcul pt impozit)+187ron(bon masa)=750.29 ron - 16%=120.29 ron
813.29-120.29=693ron . Atat imi da facand calculul pe hartie. Suma de 974 lei o am pe cartea de munca iar salariul net e 688ron,asa scrie pe fluturasul de salariu. Poate am gresit eu pe undeva sau...sau!?! Care e adevarul? Sa vb cu cei de la firma sau sa merg la ITM direct?
Va multumesc.
Sa inteleg ca indemnizatia pt concediu de odihna se realizeaza calculul din salariul brut.
Cum as putea afla care este inspectorul muncii al firmei la care lucrez. Merg la ITM Bucuresti sau de sectorul de care apartine firma?
Vreau sa stiu cum se calculeaza plata concediului. Din cate stiu se obtine un rezultat din salariile din ultimele trei luni impartit la nr de zile lucrate si inmultit cu nr zilelor de concediu.este corect asa?
si mai am o nelamurire: calculul sporului de noapte se face din cel brut?daca firma imi face calculul de spor (25%) din salariul net iar rezultatul il adauga la salariul brut ca sa-l impoziteze iar.e corect sau ilegal?