avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate dextar

Activitate dextar

Răspuns la discuția Dobanda conform normelor CSA
Da, am inteles, dar pe mine ma intereseaza daca in instanta se dovedeste faptul ca asiguratorul a facut un abuz si o expertiza extra judiciara defectuoasa, eu pot sa le cer acele penalitati mentionate in ordinul csa de la data in care am primit refuzul asguratorului de a despagubi dosarul pana la data in care primesc o hotarare definitiva de la instanta?
Salutare tuturor masina unui prieten a fost implicat intr-un eveniment rutier in urma cu 1 an si ceva, cei de la firma de asigurari [EDITAT] au refuzat sa il despagubeasca si acesta s-a adresat instantei.El poate sa ceara pe langa cheltuielile de judecata si dobanda legala (inflatia sau dobnda bancara) si poate solicita si penalitatile 0.1 la suta pe zi conform ordinului csa din 2011?adica de la data avizari daunei la societatea de asigurari pana la pronuntarea hotararii definitive.
Si alta chestie ciudata ,asiguratorul a refuzat sa intocmeasca un proces verbal de constatare a daunelor si i-a inmanat doar o foaie prin care il anunta ca au termen 90 de zile sa desfasoare invesigati.