avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate daniel1948

Activitate daniel1948

Pe chatul unui joc am fost amenintat de 2 persoane ca vor veni sa ma bata.Cum s-a ajuns la situatia asta?Eram cunoscuti pe un joc ca sa zic asa, le am dat facebook ul meu si ulterior lucrurule s au agravat. .Initial am crezut cva e o gluma, dar mi s-a aflat numarul de telefon de acasa, au aflat unde lucrez au inceput telefoanele anonime,pozele cu mine au fost puse pe fel si fel de siteuri .Cunosc numele acestor persoane, profilul real de facebook si localitatea de domiciluiku(nu si adresa in totalitate).Eu vreau o rezolvare amiabila,doar sa ma lase in pace.Cele 2 persoane una are 28 de ani alta va face in curand 18 ani
Sa nu va faceti impresia ca sunt un copil, nu este asa , si desi lucrurile par o copilarie ,s-a ajuns prea departe si siguranta imi este pusa in pericol la modul cel mai serios
Dorec si eu putin ajutor.In urma recentei amnsitii fiscale pentru pensionari,pot beneficia si eu daca am avut pensie de urmas?Pana in urma cu putin timp aveam un debit la casa de pensii de aproximativ 10.000 lei,dar nu stiu daca categoria pensie de urmas intra la amnistie,mai ales ca eu nu sunt pensionar in acest moment.La casa de pensii ma tot amana,ca n-au venit normele,ca trebuie sa se intruneasca comisa,etc.,astfel ca in acest moment nu stiu sigur daca pot fi amnistiat sau nu
Răspuns la discuția Restituire bani casa de pensii
eu nu aveam de unde sa stiu ca Casa de Pensii nu calculeaza corect.ei au constatat asta de abia dupa doi an.de la ei nu raspunde nimeni?daca nu am nici un venit se poate ajunge la o intelegere cu Casa de pensii sa platesc in rate?
Răspuns la discuția Restituire bani casa de pensii
singurul bun pe care il are mama este casa in care locuim.momentan mama nu are nici un venit,nu este nici macar pensionara.credeti ca se poate ajunge ca casa de pensii sa ceara executarea silita,adica a casei in care stam.pana la urma nu este si vina lor ca au dat niste bani in plus?ei nu raspund deloc?
Buna ziua
Tatal meu a decedat in 2010 si conform legii mama mea a beneficat de pensie de urmas sase luni ,iar eu student fiind pana la terminarea studiilor.Dupa scurgerea celor sase luni,cand mama mea trebuia sa iasa din drepturi cei de la casa de pensii nu au operat modificarea si au acordat in continuare doua pensii de urmas- una mamei mele si una mie fiind student.Acum ei au constatat ca au gresit si au trimis o decizie prin care imi cer sa restitui o suma exorbitanta-aproximativ 13000 lei.(DREPTURI NECUVENITE).In prezent eu nu mai beneficiez de nici o pensie de urmas,ei nu au de unde sa opreasca vreun ban,pot sa faca executare silita sau cum ma pot obliga sa platesc?ce solutii am eu?