avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Marius201390

Activitate Marius201390

Răspuns la discuția Neplata concediului de odihna
As mai avea ca ultima intrebare, sper, cat timp dureaza litigiul?
Răspuns la discuția Neplata concediului de odihna
Multumesc mult!
Daca angajatorul, prin absurd, face o dovada cum ca mi-a platit CO care ar fi cheltuielile mele? Daca angajatorl nu face o dovada cum ca mi-a platit CO atuni pot sa cer si despagubiri?
Buna ziua!
Am lucrat la o firma timp de 8 luni iar cand am plecat din firma mi-am facut cere de incetare a C.I.M. conform art 55 lit. b si am cerut si compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat. Asta s-a petrecut la inceputul lui Decembrie 2013 si nu am primit inca nici un ban. Am facut plangere la ITM si de acolo am primit raspuns ca din moment ce nu mai sunt angajat ei nu pot sa ma ajute sa imi recuperez bani si ca trebuie sa merg in instanta pentru a recupera. Intrebarile mele sunt: Care sunt costurile? Care sunt sansele sa imi recuperez bani? Pot cere si alte depagubiri? Care ar fi demersurile care trebuie sa le fac pentru a-mi recupera bani?(unde trebuie sa merg, ce acte trebuie sa am cu mine cand merg, am nevoie de avocat). Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai detailat pentru ca nu is trecut prin asa ceva sa stiu ce si cum si unde.
Multumesc,
Marius
Dar daca am scris ca sa inceteze incepand cu data de 1. eu in data de 1 trebuie sa mai merg sau nu?
Nu o sa merg. Dar daca in eram pe tura de zi trebuia sa merg?
Da, intru seara.
Revin cu intrebarea daca trebuie sa merg la servici in data de 1 daca am cerut incetarea c.i.m. incepand cu data de 1, pentru ca am gasit art. 141 iar eu cum lucrez la paza cred ca s-ar aplica acest art.
Multumesc dinou toate raspunsurile mi-au fost de mare ajutor
Daca pe cerere am trecut incetarea c.i.m. incepand cu data de 01. 12. 2013, in dats de 1 trebuie sa merg la servici?
Multumesc mult! Daca o sa mai am alte nelamuriri o sa revin. Daca nu mi se platesc drepturile trebuie sa merg la itm din cate am inteles.