avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate annes07

Activitate annes07

Lucrez la o firma de productie, dar pe un departament de servicii.
Sunt pe o pozitie care ar trebui sa presupuna diferite delegatii, pe care pana acum cand au fost propuse de catre seful meu, le-am refuzat pe motive personale sau de sanatate temporare.

Totusi, nu cred ca va mai tine mult si va trebui sa plec si eu in delegatii. Eu nu vreau, intrucat la inceput cand am semnat contractul nu mi s-a spus ce fel de delegatii sunt. Delegatiile sunt in Italia, Norvegia, Elvetia, Germania, dar mai ales, in cam toate tarile asiatice si africane precum Tunisia, Ghana, Angola, Algeria, Indonesia etc, tari de care, eu ca femeie sunt mai mult decat speriata avand situatia din tarile respective.

Pot refuza astfel de delegatii pe motiv de securitate personala? Sau cum as putea sa pun problema? Nu vreau sa vin cu gatul taiat de acolo sau violata de 100 de neghiobi. Mai ales ca se propun delegatii de cca 30-60 zile.:O

Mutumesc.
Buna ziua,
Se pare ca am primit o amenda in data de 28 august 2014, cand eram in delegatie de la servici, in Italia, pentru acces in zona cu trafic permis intre orele 9-14, dar limitat dupa (din cate am inteles). Amenda e venit la sediul firmei, pe numele meu, in data de 2 martie 2015, firma la care nu mai lucrez de o luna.
Avand in vedere ca au trecut 6 luni de la data contraventiei:

a) sunt obligata sa platesc amenda? se specifica, ca pot contesta in 60 zile de la notificare, dar nu stiu daca se mai aplica... data ultimei notificari de pe scrisoare este 12/12/2014

b) ce pot pati daca nu platesc?

Multumesc.

P.S: masina era inchiriata pe numele meu, dar platita de firma.
Buna ziua,
Sunt angajata la firma tatalui meu de cateva zile, ca si director economic. El este administratorul, eu nu sunt asociat sau altceva - raport contract de munca. Avem masina proprietatea firmei pe care doresc sa o folosesc in scop personal. Ce acte am nevoie la drum pentru a nu fi probleme in trafic? Benzina nu se deconteaza, tot parcursul va fi din bugetul personal.
Multumesc.
Avand in vedere ca nu sunt din domeniu, se pare ca fac confuzii intre a anula si a inceta un contract. Pentru mine personal, aceste cuvinte sunt sinonime, cu toate ca in aplicare nu sunt. Cert e ca doresc ca acel CIM sa nu mai existe, sa se treaca incetat in aceeasi zi cu data la care ar fi inceput. Eu renunt la el, ca sa inteleaga toata lumea si am instiintat asta in scris.
Si totusi ce anume as putea sa ii spun angajatorului (de fapt reprezentantilor legali) ca sa imi anuleze acel contract pentru totdeanuna? Nu vreau sa patesc sa ma angajez in alta parte si ei sa imi aduca acuzatii ca nu mi-am inceput munca la ei sau mai stiu eu ce smecherii pot face avand in vedere ca contractul nu a fost anulat, desi i-am instiintat in scris..
Am vorbit cu angajatorul si mi-a spus ca deocamdata nu imi anuleaza contractul, ci il lasa deschis dar nu il activeaza pana in luna februarie (pe contract nu s-a pus data de incepere cand am semnat, s-a stabilit doar verbal), cand s-ar presupune sa ma hotarasc ca mai vreau sau nu la ei.
Eu sunt hotarata sa merg la alta firma chiar de saptamana viitoare. Cum ma poate afecta asta la viitorul loc de munca? E ceva legal?
Poate un angajator sa afle ce alte joburi am avut inainte din Revisal? Sau poate urmari activitatea mea in alte firme?

Va multumesc
Buna ziua,

Se poate inceta un contract de munca care inca nu a inceput? Data de incepere a acestuia este peste 2 saptamani, dar m-am razgandit si nu mai vreau sa lucrez la firma respectiva din motive personale.
Mentionez ca nu am primit inca exemplarul nr 2 din contractul de munca, urmand sa mi se dea la inceperea muncii. Ce se poate intampla in cazul refuzului de a incepe acest contract? Sunt obligata sa stau in preaviz chiar daca am si perioada de proba 30 zile?

Va multumesc.