avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate solcancc

Activitate solcancc

Dar nu sa platesc consultatia 500 de euro si sa imi zica la fel ca si ceilalti. Deci daca stie sigur ca poate face ceva.
De platit i-am platit ...(daca vreti va trimit contracte-le si copie dupa cum facut plata) dupa 7 zile trebuia sa ma anunte ce poate face si cat ma costa. Raspunsul a fost de la toti nu am mai intalnit asemenea caz nu stiu ce sa zic cum sa fac. Imi puteti recomanda un avocat capabil sa ma ajute cu problema mea?
Buna ziua. Revenind la problema mea pe care am vorbito aici. Am terminat pedeapsa am tradus actele in tribunal le-am legalizat cu apostila si le-am trimis in romania. Problema acuma e ca mandatul meu de extrădare era de 5 ani de pușcărie si trebuia sa fac 5 ani nu 3 ( eu am făcut doar 3 )dar din actele traduse de către tribunalul din romania au gresit sa scrie pedeapsa corecta si au scris ca trebuie sa execut doar 3 din 5 . Iar avocatul meu din romania zice ca nu stie ce sa faca ... Nu a mai auzit niciodata de asa ceva, si e avocat de 19 ani. Am mai consultat avocati din romania si le-am prezentat actele dar nici unul nu stie ce sa faca sau cum sa faca pentru ca daca ei fac Contestația de pedeapsa au zis ca risc sa mi se trimită inca un mandat de 2 ani cu executare. Va rog frumos daca ma puteți ajuta cu un sfat sau daca știți un avocat capabil sa ma ajute cu cazul meu.... Nu mai stiu ce sa fac. Eu mi-am planificat nunta si tot in August stiind ca am terminat cu problema asta nu mai pot m-am saturat sunt 8 ani de zile de cand tot astept sa treaca si cand am crezut ca am scăpat am plecat de la inceput si cu bani pierduți pentru nunta si 10 avocati plătiți sa imi zica daca pot sau nu pot sa fac ceva sa scap...raspunsul lor a fost nu stiu ce sa va zic sau nu va pot ajuta... Va multumesc mult
Cineva ma poate ajuta va rog frumos
Buna ziua. Revenind la problema mea pe care am vorbito aici. Am terminat pedeapsa am tradus actele in tribunal le-am legalizat cu apostila si le-am trimis in romania. Problema acuma e ca mandatul meu de extrădare era de 5 ani de pușcărie si trebuia sa fac 5 ani nu 3 ( eu am făcut doar 3 )dar din actele traduse de către tribunalul din romania au gresit sa scrie pedeapsa corecta si au scris ca trebuie sa execut doar 3 din 5 . Iar avocatul meu din romania zice ca nu stie ce sa faca ... Nu a mai auzit niciodata de asa ceva, si e avocat de 19 ani. Am mai consultat avocati din romania si le-am prezentat actele dar nici unul nu stie ce sa faca sau cum sa faca pentru ca daca ei fac Contestația de pedeapsa au zis ca risc sa mi se trimită inca un mandat de 2 ani cu executare. Va rog frumos daca ma puteți ajuta cu un sfat sau daca știți un avocat capabil sa ma ajute cu cazul meu.... Nu mai stiu ce sa fac. Eu mi-am planificat nunta si tot in August stiind ca am terminat cu problema asta nu mai pot m-am saturat sunt 8 ani de zile de cand tot astept sa treaca si cand am crezut ca am scăpat am plecat de la inceput si cu bani pierduți pentru nunta si 10 avocati plătiți sa imi zica daca pot sau nu pot sa fac ceva sa scap...raspunsul lor a fost nu stiu ce sa va zic sau nu va pot ajuta... Va multumesc milt
Raspund domnului tgeorgescu. Eu am fost scos de subt urmarire din shenghen si interpol doar in romania am ramas.... eu find in regim de libertate puteam sa fac orice oriunde sa ma plimb peste tot numaij in romania nu puteam sa merg. Aveam restricti : nu puteam sa ies dupa ora 11 seara din casa hotel etc , nu puteam sa merg in discoteci,baruri, nu puteam sa ies din casa hotel etc mai repede de ora 8 dimineata, si trebuia sa am un contract de munca pentru ca daca nu aveam trebuia sa fac ore de munca in folosul comunitati. V-am explicat putin sa ma intelegeti de unde stiu ca nu mai sunt dat prin interpol etc. Pentru ca de fiecare data cand eu mergeam roma, austria , spania sau chiar aici in italia daca mergeam la un hotel pentru ca eram la mare sau ma duceam la schii venea imediat politia sau carabinieri si ma luau la sectie pentru ca pentru iei eram inca cu mandat de extradare... dupa cateva ore de cautari isi dadeau seama ca eu de fapt am fost judecat in italia si ca nu mai trebuie sa fiu extradat. Sa nu mai fie probleme am cerut avocatului sa imi faca cerere sa fiu scos din baza de date sa nu fiu oprit la fiecare 5 minute si dus la sectie. Sper sa intelegeti ce am vrut sa va zic. Va multumesc
Deci eu am fost oprit in data de 25/10/2010 la un control de rutina( in italia) si am fost instintat ca am un mandat international de 5 ani. am fost inchis pentru cateva zile pana cand romania a trimis toate actele necesare pt extradare. Eu avand acte loc de munca si casa in italia puteam sa cer sa nu fiu extradat. Cea ce am si facut. Romania a fost de acord sa raman aici sa imi fac pedeapsa. Statul italian in baza actelor care le-a trimis romania m-a rejudecat dupa legile lor si din 5 ani pe care trrebuia sa ii fac am facut doar 3 ( aveam 2 ani cu suspendare pt o bataie si 3 ani pentru complicitate la un furt...... furt la care eu nu am participat...eu am cumparat ce alti au furat stiind ca sunt furate). statul roman a emis mandataul prin interpol pentru 5 ani in care explica ca 2 ani etc 3 ani etc si ca eu trrebuie sa fac 3 ani de inchisoare in afara de cei 2 care trebuia sa ii fac separat .....ceva ce nu inteleg dece separat si dece nu au facut totalul si sa imi dea pe cea mai mare. Statul italian m-a judecat dupa legile lor si au decis sa imi dea doar 3 ani din 5. eu am deja actele ca de pe data de 10/01/2014 sunt liber treaba e ca eu inca figurez in romania doar in romania ca urmarit general( in baza de date shenghen sau in interpol nu mai sunt semnalat) si eu as vrea sa stiu cum sa fac sa ii fac sa inteleaga ca eu mi-am facut pedeapsa si sa ma scoata din urmarire si ce acte au nevoie sa le dovedesc. Am incercat sa le trimit emailuiri si am sunat la ambasada romaniei in italia sa cer explicati cum sa fac dar nu au stiut sa imi raspunda. Am vb cu un avocat in romania si mi-a cerut 800 de euro ca sa imi faca asa zisa cerere pt scoaterea de subt urmarire. Si mie imi pare putin cam mult doar pentru o cerere. Daca ma puteti ajuta va multumesc anticipat nu mai stiu ce sa fac si cu cine sa mai vorbesc sa pot sa imi rezolv situatia
Am nevoie de ajutor!
Am avut de ispasit o pedeapsa in romania de care nu am stiut pana nu m-au oprit carabinieri. Am cerut sa nu fiu extradat si am reusit sa raman in italia sa imi fac pedeapsa avand un loc de munca si rezidenta aici. Doar ca eu as vrea sa merg in romania la anul si nu stiu, de ce acte am nevoie pentru a dovedi ca eu mi-am facut pedeapsa in italia. Avand in vedere ca nu mai am nici acte romanesti de cativa ani si pedeapsa imi scade pe 10 ianuarie.
Cum as putea anunta autoritatile romane ca eu am terminat pedeapsa.
Eu inca figurez in persoane date in urmarire....... si au trecut 3 ani din pedeapsa
Va multumesc