avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate Executortm

Activitate Executortm

Cel care este responsabil de administrare nu are atestat, el este un simplu proprietar in acest complex. El si-a asumat raspunderea de a fi administrator, iar noi, ceilalti proprietari am fost de acord cu aceasta propunere, ramanand sa infiinteze asociatia pe parcurs.

Niciun proprietar nu si-a tinut evidenta cu privire la ce sume au platit pe parcursul acestor luni, in cel mai bun caz, presupusul administrator ar trebuii sa detina un asemenea registru.

Nu avem niciun contract de furnizare, din cate stiu eu, platim doar apa rece si gunoiul.

Multumesc pentru raspuns.
Buna seara,

Sunt proprietarul unui apartament intr-un complex de 2 case (parter + etaj) avand o curte comuna. Suntem in total 8 apartamente.

Apartamentul a fost achizitionat acuma 2 ani, pana in prezent nu s-a constituit asociatia de locatari. Un proprietar s-a numit administrator, iar ceilalti proprietari au fost de acord, urmand sa formeze asociatia de proprietari, acest lucru nu s-a intamplat, iar acum intampinam probleme care tin de administrarea complexului.

In primul rand "administratorul" nu a eliberat chitante pentru nicio suma pe care locatarii au platit-o. Nu isi indeplineste obligatiile pe care si le-a asumat (nu a schimbat lucrurile care s-au stricat, nu intretine gazonul, nu mai face curatenie pe casa scarii, lucru pentru care era remunerat, etc.).

Problema noastra este ca am platit pana in prezent fond rulment + fond lucrari, iar noi nu suntem informati cu privire la suma de bani stransa, avand in vedere ca nu sunt folositi pentru a efectua lucrari de imbunatatire asupra complexului.

Daca ar fi sa calculam, ar trebui sa fie stransi aproximativ 4.800 de Lei (20 de luni X 30 Lei X 8 apartamente). Mentionez ca nu stiu exact pe cate luni s-au platit cele doua fonduri si nu intotdeauna au fost aceleasi sume.

Administratorul s-a sustras astazi 07.09.2015 de la sedinta de bloc, cand am vrut sa il confruntam cu aceasta problema. Am votat in majoritate sa schimbam administratorul si sa ne constituim ca si asociatie de proprietari.

Intrebarea mea este: Daca nu rezolvam pe cale amiabila returnarea banilor, ce temei legal avem in fata instantei pentru a ne recupera banii? Avand in vedere ca singurul mijloc de proba sunt marturiile noastre?

Va multumesc.
Buna ziua, ma confrunt cu o problema de putin timp, am avut un set de jenti pentru masina care le-am lasat la o vulcanizare in speranta ca baiatul care muncea acolo sa le vanda. A trecut ceva timp si nu le-a vandut, dar am fost si le-am recuperat, problema este ca i-am lasat si un set de flanse(distantiere) pentru roti si prezoane, care valoreaza am aproximat eu cam 450 RON, dar ce sa vezi ca nu mai sunt de gasit (spune el), si ma tot amanat pana cand a spus ca nu le gaseste si i-am spus sa-mi dea banii.
Ce pot face in privinta asta legal? Nu am cum sa dovedesc cat costa lucrurile acelea si niciun act cu dansul, doar martori. Va multumesc.