avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate gugurita01

Activitate gugurita01

Va multumesc frumos! Revin daca este cazul .
Buna ziua!
Fiica mea,in varsta de 24 de ani este licentiata in drept si inscrisa la master in drept penal.Este si angajata cu norma intreaga,cu salariul minim pe economie. Din luna octombrie anul trecut nu mai primeste pensia de urmas. La fiecare inceput de an universitar trimite catre Casa de Pensii a MIRA actele doveditoare,insemnand adeverinta de student la zi, adeverinta de salariu.
Este legal sa nu primeasca pensia in conditiile in care nu a implinit 26 de ani?
Va multumesc si astept un raspuns.
Am aceeasi problema si am fost sfatuita sa platesc cash la adm. financiara.
Buna ziua!
Fiica mea a primit pensie de urmas MIRA dupa decesul tatalui pana la inscrierea la master. In momentul in care am trimis documentele obisnuite anuale,pentru prelungirea acordarii pensiei ,cu adeverinta de la facultate din care reiese ca urmeaza cursurile de master la zi, nu am mai primit pensia de urmas (ultima luna de pensie fiind septembrie). Mentionez ca varsta fetei este de 22 ani. Va rog sa-mi spuneti daca este legala aceasta poprire si,daca nu, ce trebuie sa facem pentru a o reprimi retroactiv. Va multumesc!
Buna ziua tuturor!
Problema mea este urmatoarea: am lucrat ca subcontractor al unei mari firme romanesti care a intrat in insolventa.Nu am fost instiintati de catre administratorul judiciar inca,desi insolventa s-a pronuntat acum o luna. Exista facturi neachitate si file CEC refuzate la banca,din lipsa de fonduri. Va rog sa ma lamuriti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez acum, ca si societate,pentru ca sunt in imposibilitatea de a-mi plati furnizorii,la randul meu, TVA s-a constituit oricum de plata,la fel si impozitul pe profit?
Va multumesc!