avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate Ion2258

Activitate Ion2258

Răspuns la discuția Clasarea dosarului - cazier
e vorba de complicitate la furt, dar ambele parti s-au impacat iar politistul mi-a spus ca dosarul se va clasa, amenda nu am mai primit.
Buna ziua. As dori sa stiu daca dupa clasarea dosarului ramane pata in cazier, deoarece doresc sa dau la academia de politie si am nevoe de cazier curat.
pot scapa doar cu amenda?
Buna ziua. Intr-o seara am intrat intr-o casa (locatarii plecati din tara) si am sustras bunuri(care au fost recuperate in totalitate). Eu, personal, nu am atins nimic, dar probabil nu conteaza din moment ce am fost acolo. Casa era deja sparta de cineva cand am ajuns noi. Am fost la politie si am dat declaratie, am recunoscut tot ce s-a intamplat si cei de acolo mi-au spus ca o sa scap mai usor pentru ca am cooperat si bunurile au fost recuperate. Mi s-au luat amprentele, iar declaratiile urmeaza sa ajunga la procuror. Mi s-a spus ca as putea scapa doar cu o amenda, dar asta depinde de procuror. Intrebarea mea este: ce pot face ca sa scap mai usor? O sa am cazier? O sa fie permanent? Mentionez faptul ca nu am alte antecedente, si sunt elev la un liceu de top (am 17 ani) si stiu ca ce am facut este foarte gresit si nu o sa mai fac. (s-a ajuns la asta din cauza anturajului din care faceam parte, nu mai fac parte acum).