avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Activitate AnaBuzatu

Activitate AnaBuzatu

Buna ziua,
In prezent sunt in concediu de crestere copil, urmand ca in data de 14 februarie copilul sa implineasca varsta de 1 an. Am optat pentru 1 an de concediu. Tatal nu are posibilitatea sa isi ia concediul in luna care este obligatorie. Intrebarea mea este: daca eu revin la servici in data de 13 ianuarie(copilul pe 14 facand 11 luni) voi beneficia de stimulet de insertie pe acea luna sau nu?? Si pana in ce luna voi lua banii pe concediu de crestere copil ?? Si din ce luna voi incepe sa iau banii pe stimulent??? Va multumesc
Răspuns la discuția Suplimentul de insertie
Va multumesc pentru raspunsul acordat
Buna ziua, am si eu o intrebare...in prezent sunt in concediu de crestere copil. In februarie 2014 baietelul meu face 1 an si trebuie sa ma reintorc la locul de munca intrebarea mea este daca sunt obligata sa ma reintorc la acelasi angajator pentru a primii suplimentul de insertie...specific ca din varii motive m-am mutat din orasul unde am lucrat si mi-am gasit un loc de munca in noul oras in care locuiesc in prezent....cum asa putea proceda pentru a primi acest supliment....Va multumesc
Buna ziua,
Intentionez sa iau un credit de nevoi personale insa situatia sta astfel: eu am salariu minim pe economie, 600lei net, si am incercat la mai multe banci si nu mie se acorda suma de care am nevoie si anume 2000Euro de aceea am decis sa aplic cu sotul insa el in trecut a avut un credit la care are intarzieri mai mari de 90 de zile. Intrebarea mea este, pot aplica impreuna cu sotul, acesta sa fie codebitor pentru a ma ajuta cu venitul in cazul in care el este in BC??? Ma puteti ajuta cu nu sfat cum as putea proceda in acest caz sau ma puteti ajuta cu numele unei banci care ar putea la 600lei sa ii acorde undeva la 7000 Lei... Va multumesc
Este obligat angajatorul sa iti puna oprire pe salariu datorita amenzilor de circulatie?? In ce proportie???
Răspuns la discuția Schimbarea numelui in buletin
Va multumesc pentru informatia furnizata
Buna ziua,
In cazul in care necesit schimbarea numelui in actul de identitatea in urma casatoriei insa adresa de domiciliu va ramane aceeasi mai este necesar declaratia proprietarului de luare in spatiu si contractul locuintei??
Va multumesc
Din pacate in martie si in aprilie nu am avut venituri insa am fost studenta....sa inteleg ca defapt in conditiile actuale nu pot beneficia de acea indemnizatie chiar daca ma incadrez, din cate m-am informat, intr-una din acele exceptii ce sunt absolvite de a obtine venituri, si mai exista o problem cu cele 22 de zile din august in care am avut intrerupere

Buna ziua,
In februarie 2014 urmeaza sa nasc. In prezent sunt angajata cu contract de munca la o companie din data de 22 august 2013, pana in data de 1 august am lucrat cu contract de colaborarea ca si persoana fizica autorizata din data de 01 mai 2013 deoarece firma la care m-am angajat mi-a impus aceasta conditie si dupa 3 luni de zile mi-au spus ca din pacate nu ma mai pot tine pentru ca nu li se justifica cheltuielie, in acelasi timp am fost studenta la zi la o universitatea privata din pe care am absolvit-o in data de 1 iulie 2013. Intrebarea mea este urmatoarea....pot beneficia de indemnizatie de crestere a copilului in aceste conditii... si cum as putea sa imi fac un calcul estimativ a acesteia.

Va multumesc