avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters308457

Activitate ContSters308457

Buna seara ! Pe site ul Gov.uk spune vag intr o fraza ,ca martorii care sunt din partea acuzarii intr un proces , si nu se prezinta , comit infractiune care se pedepseste cu 3 luni inchisoare si cu amenda 2500 lire :( OK ... dar nu spune ce se intampla cu acei martori care sunt in afara Angliei de exemplu EU :(
Ceea ce mi este frica , pt ca stiu ca mi au copiat Pasaportul , este ca nu cumva sa ma trezesc Arestat in Romania pt o femeie usoara , si dus in UK la Proces, avand in vedere ca acest fapt ar speria familia: mama/tata/ etc
Din pacate , nu am nici bani pt transport, cazare ca sa merg in Londra la Proces , cum imi solicita in email ofiterul de caz. pe 25 iulie 2016 fiind ultimul termen la Proces.
Va multumesc oricum pt raspunsuri, si rog sa mi raspunda si restul de Utilizatori :) legat de aceasta speta .
Buna seara , numele meu este O , si va adresez urmaroatea intrebare de Drept International , eu fiind acuma in Romania, speta producandu- se in Anglia:

Anul trecut, in decembrie , in timp ce eu eram la servici in Londra , prietena mea era acasa, si un coleg din cladire a intrat in camera la ea cu diverse pretexte de a o ajuta in gasirea unui loc de munca in UK... discutia intre cei doi se aprinde, de unde individul respectiv fiind in stare de ebrietate, o agreseaza sexual si devine violent ( agresare prin introducerea degetelor in vagin, pe urma reuseste sa scape ).
Ajung acasa in cursul noptii , o gasesc speriata, sunt imediat la Metropolitan Police , tipul este arestat imediat pt agresiune sexuala, fiind eliberat pe cautiune peste vreo doua luni.
Eu port calitatea de martor in Procesul din Anglia din partea acuzarii, ultimul termen al instantei fiind pe 25 iulie 2016; Acuma relatia cu domnisoara respectiva ( victima) este de domeniul trecutului ( pt ca dupa acest incident, mo inselat cu alti colegi din cadrul firmei) , si nu doresc sa mai merg la Proces, pt ca ma aflu in Romania , si nici nu doresc sa cheltui bani pe avion , cazare, pt aceasta speta in care sunt implicat.
Am notificat prin email in data de 6 iunie 2016, ofiterii de caz , ca nu doresc sa mai fiu martor in acest Proces , dar evident ca nu au raspuns la emailul respectiv;
Acum primesc acest email , de la un ofiter de Politie, chiar azi 20 iulie 2016 cu urmatorul continut:
20th July 2016

Dear Mr C

Case Against V. N
Unique Reference Number 01MP0396315

Notice to attend H. Crown Court

I am writing to confirm that you are required to attend court to give your evidence.

At the hearing on 15th February, 2016 at H. Crown Court, V. N.
pleaded “not guilty” to serious offences:

The defendant is on conditional bail.

The trial is set to begin during the week commencing 25th July, 2016 at the H. Crown Court. It is expected to last for 3-4 days.

We will try to get a running order before the trial but this may not be possible.
In this case, you could be called on any day during this week.
Therefore, please keep the week as flexible as possible and we will call you the
afternoon beforehand to warn you to attend court the following day.
You will only be needed at court on ONE day.

Don't attend court before receiving a phone call giving you the day and time that you are needed.

On arrival at Court, please make yourself known in the Witness Service room.
If you would like to read through your statement again before giving evidence, please
arrive 30 minutes early and request this from Witness Service personnel.
You should be free to leave after you have given your evidence.

Please call / email me today confirming that you will be attending court.


You might also like to look at this webpage for more information.
[ link extern ] /

If you need to claim reimbursement for travel expenses (standard class) or loss of
earnings you will be able to complete an expenses form which is available at the court.

I can book an interpreter to help you give your evidence - please confirm that you are a Romanian speaker?

NB - IF you are in Romania NOW, you must tell us immediately so that we can arrange a flight for you.

I appreciate that attending court can be worrying, so if there is anything I can help you with please contact me.

Thank you for your assistance as a witness in this case. Giving evidence is very important and your help is greatly appreciated.

Yours sincerely


J. T
Witness Care Officer

Intrebarea mea pt DVS: Eu sunt in Romania , ce patesc daca-i ,,ignor ,, si nu ma duc in Londra la acest Proces in calitatea de martor pe 25 iulie? Nu doresc sa merg pt ca domnisoara ( victima) nu mai merita acest lucru , si din cauza faptului ca am servici, si nici nu am bani si timp sa pierd in acest Proces

Am dreptul sa i refuz ? Nu intentionez sa mai merg vreodata in Regatul Unit
Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz ?

Cu respect,
astept raspunsurile dvs
va multumesc pt raspuns ! va referiti ca atunci cand ma duc sa fac RCA am nevoie de alte acte in afara de certificatul de inmatriculare ? pt ca deja... RCA ul este expirat la acest auto...
Buna ziua , doresc sa cumpar o masina inmatriculata pe firma !Din cauza taxei de poluare ff mare , masina va ramane cu numerele de inmatriculare pe firma respectiva, mie in calitate de cumparator ce acte trebuie sa mi elibereze firma?ca sa pot circula fara probleme ? Am auzit de la dansii despre ,, procura ,, ce fel de procura?mai exact sa nu am probleme cu Politia Rutiera...
Buna ziua, in data de 03.10.2013 am fost sanctionat contraventional de POL RUTIERA cu o amenda in valoarea de 480 lei,pe care nu am achitat o, datorita situatiei dificile financiare in care ma aflu ...
Acum 08.03.2014( dupa aprox 5 luni) am primit prin posta SOMATIE si Titlu executoriu de la Directia Economica si Finante publice locale ( primaria) in care se specifica ca daca in termen de 15 zile nu voi achita suma datorata, conform Ordonanta Guvernului 92/2003 art 141, art 145 , se vor lua masuri de executare silita

Mentionez ca nu detin nici un bun ( casa masina etc), am salar de 300 de lei/luna si nu imi permit sa platesc aceasta amenda...va rog sa mi spuneti ce risc in continuare daca nu fac rost de bani sa platesc ?
Voi fi dat in judecata? Mi se va retine din salar ? Ce alte costuri suplimentare peste 480 lei vor mai fi ? Ce ma sfatuiti sa fac ?
Astept raspunsurile dvs ! Va doresc week end placut, si LA MULTI ANI CU OCAZIA LUI 8 MARTIE PT TOATE doamnele si domnisoarele !
Daca as fi facut o ,,contestatie ,, in instanta, evident ca as fi fost si concediat.
Verbal de catre sefi ,mi au spus sa platesc amenda ( altii colegi care au fost in situatia asta,au platit o de frica sa nu fie dati afara,sau sa li se opreasca din salar, avand familii, etc)
Eu personal , tot verbal , le am spus ca amenda nu este pe numele meu, si am calitatea de sofer , deci nu ma pot exprima eu in aceasta probl. cu amenda.
Vam relatat problema, pt ca am sunt ingrijorat primind dupa 1 an de zile aprox , fisa de cont pe o perioada in care eu nu am fost angajat.... si nestiind ce urmeaza, ce riscuri sunt, ce risc la un eventual proces in caz de ma vor da in judecata pt amenda ( care e pe numelei firmei)
Le voi face o scrisoare , in care voi preciza ca nu mai lucram in perioada respectiva la firma, si voi vedea ce urmeaza: citatii, notificari, sau dat in judecata...
Va multumesc la toti pt sprijinul acordat !
Amenda respectiva e 1500 de lei , daca ma da in judecata si pierd procesul , ma va pune sa achit si cheltuielile de judecata... la cat cu aprox voi ajunge in total? Inteleg in mare parte raspunsul dvs, si va sunt recunoscator... inca nu stiu ce sa fac sa achit sau sa astept procesul ( asta daca intr adevar ma vor da in judecata)
1)daca astept sa ma dea in judecata ? au sanse sa castige?

2)ce fel de act se poate incheia pt plata in rate?sau integrala? trebuie sa mi elibereze chitanta fiscala pt paguba produsa?

3) e cazul sa mi angajez avocat pt rezolvarea acestei situatii in caz de se ajunge la proces? sau pt consulanta legala cu actele in eventualitatea in care voi plati esalonat paguba?
In ziua respectiva , eu eram soferul autocarului , exista sigur o foaie de parcurs, la firma,pt ca zilnic intocmeam. Cursele erau regulate, cu pauza de 2,3 ore intre ele , si in pauzele astea mergeam cu autocarul acasa, unde parcam pe strada si asa a venit amenda de la Primarie la firma.
Banii pt consum norma se retineau :Firma fiind in Arad, si punctul de lucru in Iasi, cand trimiteau banii pt salari, deja i trimiteau cu retineri. Vedeam de ex. ca lipsesc 100 de lei din salar, si mi se aducea la cunostinta SOMATIA + Chitanta fiscala ( ca deja platisem fara acordul meu , in loc de bani dadeau chitanta)
Somatia suna asa: ,,Societatea X va comunicam prezenta:

Somatie: in termen de 5 zile sa achitati la caseria unitatii suna de 119,80 lei reprezentand paguba produsa de dvs conform referatului nr 2658/06.04.2012
Mentionam ca in cazul neprezentarii pentru acoperirea pagubei, ne vedem obligati sa ne adresam instantei si sa suportati cheltuielile ocazionate de un eventual proces. ,,

In unele cazuri, dadeau somatie cu chitanta fiscala , dar au fost cazuri si cand dadeau numai somatie , si cu banii luati... din salar

Astept raspunsul dvs. sa ma lamuriti ce trebuie sa fac de aici incolo....
Multumesc !
Buna ziua ! In decursul anului 2012, pana in Octombrie am lucrat in calitate de sofer autocar la o firma de transport.Din cauza ca mi se retinea abuziv mai de fiecare data, bani din salar , pe motivul depasirii consumului de carburant normat, cu sume intre 50 si 100 lei, doream sa plec, dar nu o facusem pt ca mi era greu sa gasesc alt loc de munca.

In ziua de 12.10.2012 (anul trecut) mi so adus la cunostinta ca firma a primit o amenda in orasul Iasi, pt parcare ( in baza unei hotarari a Consiliului Local Iasi,care stabileste ca pe drumurile din raza municipiului Iasi,se interzice stationarea/parcarea autovehiculelor mai lungi de 5,2 metri,care se sanctioneaza contraventional cu amenda intre 1500 lei si 2500lei ). Firma a atasat copie a PV ului, intr o notificare care mi a trimis- o prin fax la sediul firmei din Iasi,unde se preciza ca in data de 9.10.2012 autocarul cu numarul de inmatriculare, era parcat pe strada XX,si inspectorul din corpul de control al Primarului, amendeaza firma cu 1500 lei ... care era autocarul condus de mine, in momentul respectiv eram ,,acasa,, din acest motiv a venit si amenda la firma.
Sefii mau intrebat ce facem cu amenda asta? Eu le am explicat ca amenda nu este pe numele meu,deci nu sunt in masura sa pot spune eu ce este de facut, am fost pus sa scriu cu pixul pe copia PV ului amenzii ca ,, am luat la cunostinta ,, si mi so spus ca mi se va retine din salar aceasta amenda.
Mi am scris Demisia(cu o zi inainte luasem salarul) si am plecat de la firma respectiva in luna octombrie 2012,unde am luat pe parcurs restul de salar, dar nu am primit garantia de 500 de lei...

Acum , la peste 1 an de cand am plecat de la aceasta firma , am primit o notificare scrisa in Posta care contine:

,,Firma X, reprezentata legal prin administrator in conformitate cu dispozitiile legale art 254(3) Codul Muncii formulam prezenta:
Notificare prin care va aducem la cunostinta ca in 30 de zile sunteti invitat la sediul subscrisei in vederea solutionarii pe cale amiabila a situatiei create in urma prejudiciului produs societatii in cuantum de 1532,21 lei , reprezentand depasirea consumului normat de motorina conform fisa contului 461.38
In situatia in care nu va veti prezenta sau nu achitati suma datorata,societatea noastra isi rezerva dreptul de a se adresa instantelor de judecata in vederea valorificarii drepturilor potrivit legii.
Semnat administrator si Consilier juridic
Au atasat o fisa a contului pe perioada: 01/05/2013 pana la 31/12/2013 (perioada in care eu nu mai lucram de peste 1 an de zile la firma respectiva)

Ce trebuie sa fac ? In caz de voi dat in judecata ?au sanse sa castige? ce risc?
Sa imi iau avocat?sau sa stau linistit?

Se incearca sa ma faca sa achit amenda pt parcare ( desi este data pe numele firmei, iar eu am plecat din firma respectiva de mai bine de 1 an de zile)
Astept raspunsurile dvs !