avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian299

Activitate Adrian299

Buna ziua.Vreau sa va intreb daca pot beneficia de pensie de urmas de pe urma tatalui meu decedat,in conditiile in care am certificat de incadrare handicap,gradul 2 si primesc indemnizatie de handicap.Certificatul este permanent si este emis,ca sa zic asa,inainte de a implini 18 ani,deci inca eram minor si urmam studiile unui liceu.Sufar de hemofilie,boala cu care te nasti si care se incadreaza in acest grad 2 de handicap.Nascandu-ma cu aceasta boala,cred ca ma incadrez la punctul c urmator,dar vreau sa primesc un raspuns sigur din partea dumneavoastra:

1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).
Buna ziua.Doresc sa aflu daca pot obtine pensie de invaliditate si cat va fi ea,in conditiile in care am din nastere o boala numita hemofilie,incadrata in grad 2 handicap,deci beneficiez de o indemnizatie de 234 de lei.Mentionez ca nu am lucrat niciodata,neputand sa fac acest lucru.
Buna ziua. Vrea sa va intreb ceva in legatura cu ridicarea pensiei tatalui meu decedat. In legatura cu certificatul de mostenitor... Eu am certificat de mostenitor de la mama,care este si ea decedata.Si pe acest certificat scrie ca sunt doi mostenitori,eu cu o cota de 3/4 si tatal meu cu o cota de 1/4.Atat,eu sunt singurul lor copil,unicul mostenitor. Mai este necesar sa mai fac inca un certificat de mostenitor dupa tata,pentru ca asa cum am spus,eu sunt unicul mostenitor.