avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate sergiud

Activitate sergiud

Din codul de procedura civila:

Instiintarea debitorului
Art. 666. - (1) Daca cererea de executare a fost incuviintata, executorul judecatoresc va comunica debitorului o copie de pe incheierea data in conditiile art. 665, impreuna cu o copie, certificata de executor pentru conformitate cu originalul, a titlului executoriu si, daca legea nu prevede altfel, o somatie.
(2) Comunicarea titlului executoriu si a somatiei, cu exceptia cazurilor in care legea prevede ca executarea se face fara somatie ori fara comunicarea titlului executoriu catre debitor, este prevazuta sub sanctiunea nulitatii executarii.


Din paragraful 2 al acestui articol inteleg ca daca nu primesc o somatie care sa fie justificata, executarea este nula. Gresesc? Chiar nu vad cum ar putea executorul sa imi trimita o somatie datata pe 23 decembrie, in conditiile in care eu am achitat banii pe 20 decembrie.
Am inteles. In cazul acesta, voi astepta sa fiu somat sa platesc o suma pe care am platit-o (si am inregistrat recipisa la sediul executorului) inainte de a primi si de a se redacta somatia. Interesant. Multumesc pentru parere.
In acest moment nu exista o somatie. Eu am facut plata. Executorul poate emite o somatie pentru recuperarea unor sume care au fost platite anterior redactarii somatiei?
Buna ziua. Multumesc, dar raspunsul dvs. nu acopera intrebarea mea. Mai poate executorul sa trimita somatie de plata daca la biroul sau are dovada achitarii sumei mentionate in cererea de executare silita a creditorului?

Sau, altfel spus, cand incepe executarea silita? In momentul in care judecatoria incuviinteaza executarea sau in momentul in care executorul notifica debitorul printr-o somatie?

Multumesc.
Buna ziua,

Sora mea e debitor intr-un proces de partaj, iar pe 22 octombrie 2013 a fost emisa o hotarare definitiva si irevocabila din care reiese ca trebuie sa cedeze o suma de bani ca sulta unei persoane pe care o voi numi de acum incolo domnul X.

Am luat legatura cu X, cu scopul de a stabili o intalnire si de a rezolva acesta chestiune pe cale amiabila, insa el nu era in tara si a tot amanat aceasta intalnire. Am fost dispus sa dau suma respectiva cat mai curand, insa m-am lovit de aceste intarzieri deliberate din partea domnului X. Cu putin timp in urma am aflat motivul acestor intarzieri...

Domnul X a redactat, pe 16 decembrie, o cerere de executare silita la un B.E.J. Pe 18 decembrie a fost incuviintata executarea silita de catre judecatorie. Astazi, 20 decembrie, m-am deplasat la un B.E.J. Intamplator, acelasi la care domnul X a depus cererea de executare silita. Mi s-a comunicat ca exista un dosar deja inregistrat si ca urmeaza sa primesc vesti. Am mai aflat ca pot sa merg la CEC sa depun o declaratie de consemnatiune, lucru pe care l-am si facut. Am facut greseala de a ma baza pe acceptul domnului X de a rezolva totul pe cale amiabila, la notariat. Tot azi am lasat la B.E.J. recipisa care atesta punerea la dispozitie a banilor.

Intrebarea mea este: din moment ce executorul are deja recipisa care atesta faptul ca am facut plata, acesta mai poate emite vreo somatie, ar mai putea trece la executare silita din moment ce obiectul executarii silite nu mai exista?