avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate cristianadela

Activitate cristianadela

Discuție Uzufruct viager
Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Eu ca proprietar al unui imobil i-am facut mamei mele drept de uzufruct viager asupra intregului imobil. Eu la vremea aia credeam ca semnez ceva ca sa ii dau voie sa stea acolo sa nu pot sa o dau afara. ...Ea e plecat din tara de mult, dar eu acum acolo am inchiriat cuiva spatiul si ea pretinde ca ar trebui sa ia ea toti banii din chirie plus spune ca de fapt contractul il poate face ea cu chiriasii eu defapt neavand nici un drept acolo chiar daca sunt proprietar. intrebarile mele sunt:
1.eu ca proprietar chiar nu mai am nimic de zis, poate ea sa decida totul fara mine?
2. Contractul de inchiriere il poate face ea cu chiriasii nefiind nevoie de aprobarea(semnatura )mea?
3. Legal este ca ea sa se bucure de toti banii care vor provenii din chirie?
4. Acest contract de uzufruct viager poate fi anulat vreodata? sau e valabil pana la deces?
buna ziua , eu , mama si 2 frati avem un teren cu o casa pe el si ei toti vor sa vanda doar eu nu vreau. Ce pot face? pot vinde fara acordul meu? mama si fratele au imputernicit-o pe sora mea pt partile lor astfel ca ea detine cel mai mult 88% . daca vrea sa vanda fara acordul meu.......poate? si daca poate sa vanda eu nu pot cere despagubire a partii mele in teren? sau trebuie sa accept bani pt partea mea? terenul are 1000mp
Răspuns la discuția Vanzarea unei proprietati
multumesc pt raspunsuri
Răspuns la discuția Vanzarea unei proprietati
multumesc pt raspunsuri
eu impreuna cu 2 frati si mama am mostenit un teren cu casa de la tatal nostru. Acum fratii mei si mama vor sa vanda partea lor , eu nu sunt de acord sa sevanda . Ce pot face ca sa nu se vanda? pot ei vinde fara acordul meu daca eu am o parte mica acolo?( inca nu s-a realizat iesirea din indiviziunne dar am fost chemat la notar sa semnez un act cum ca as fi de acord sa vand. Nu m-am prezentat la acea intalnire. ) si trebuie sa ma prezint la toate intalnirile astea de la notar chiar daca nu vreau sa semnez?........ei spun ca ei pot sa vanda partea lor apoi eu sa ma judec cu viitorul proprietar care oricum ma va desbagubi doar in bani pt ca am o cota prea mica ca sa mai primesc teren de acolo. Terenul are 1027mp...........