avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate lilu2014

Activitate lilu2014

Pe un teren, proprietate privata, dar care este neingradit, are voie un caine de talie mare lasat in libertate si fara botnita?
Dupa nastere, mama mai este asigurata? Daca da, cat timp? Dupa nasterea copilului eu voi sta acasa, deci nu ma pot angaja. Imi pot plati singura asigurarea medicala? Daca da, cum se procedeaza? Si cat costa? Multumesc!
Răspuns la discuția Dosar indemnizatie
Va multumesc pt raspuns. Am trimis angajatorului un e-mail cu demisia si cu rugamintea sa mi se trimita decizia de incetare a CM, precum si adeverinta. Raspunsul a fost "FO". In engleza fiind abrevierea de la F**k off.

Urmeaza sa trimit si demisia prin recomandata cu conf de primire. Banuiesc ca acesta ar fi urmatorul pas. Apoi ce ma sfatuiti?
Răspuns la discuția Dosar indemnizatie
Da, am avut, am si voi avea. Lucrez momentan cu contract de doua ore.
Nu stiu insa ce sa fac cu acel contract de munca de la magazin, care inca e valabil desi eu nu lucrez din decembrie acolo, iar magazinul s-a inchis de cateva luni.

Sa il las asa sau sa imi dau demisia ca sa mi-l inchida? Unde as putea sa ma adresez ca sa primesc o indrumare?
Am urmatoarea problema.
Am lucrat la un magazin si la un salon de infrumusetare (acelasi angajator) pana in dec 2013, cand am fost data afara verbal. La salon am semnat demisia de comun acord, la magazin nu am semnat nimic, acesta fiind inchis pt renovare. In ianuarie am aflat ca sunt insarcinata si am anuntat angajatorul, care mi-a spus ca mi-a inchis contractul de munca din decembrie, fara ca eu sa semnez ceva, insa mi-a sugerat sa ii trimit o demisie cu data actuala, ca poate ma poate "ajuta"cumva. Mi s-a parut suspect, asa ca am fost la Itm sa verific, unde am aflat ca nu imi inchisese contractul de munca. Intre timp, eu am fost angajata pe doua ore la o alta firma, iar acum in iunie am mai fost o data la Itm unde am aflat ca incontinuare imi merge cartea de munca de la magazin,desi magazinul s-a inchis.

Nu vreau sa pierd indemnizatia si nici nu stiu cum sa procedez mai departe. Ma poate sfatui cineva?
Răspuns la discuția Adeverinta loc de munca
Este vb de acea adeverinta care imi trebuie pt dosarul de indemnizatie.
Răspuns la discuția Adeverinta loc de munca
Situatia este mai complicata. In sensul ca atunci cand am anuntat in ianuarie ca sunt insarcinata, deja fusesem verbal data afara. Eu o anuntasem ca sunt gravida fiindca nu ma chemase sa semnez demisie, nimic. Si atunci ea mi-a zis ca mi-a inchis contractul de munca fara mine inca din luna decembrie. Insa ulterior am fost la ITM unde am aflat ca defapt nu mi-a inchis contractul de munca. Asta in februarie. Nici nu stiu exact cum sta treaba acum, daca mi l-a inchis intre timp sau nu. Si mi se pare imposibil sa nu pot face rost de o adeverinta care sa demonstreze ca am avut contract de munca in primele luni de sarcina (noi, dec, ian, febr-si poate si in continuare). Stiu ca este obligata conf legii sa imi puna la dispozitie aceasta adeverinta, dar speram sa pot evita o interactiune cu ea.
Pt dosarul de indemnizatie, inafara de angajator, se mai poate lua adeverinta si din alta parte? In cazul in care firma nu mai exista, angajatorul a plecat din tara si nu il mai pot contacta, etc?
atunci, concret, ce imi recomandati? Sa imi dau demisia sau sa astept sa ma concedieze pentru absente nemotivate? Sau ar mai fi si o a treia varianta? Din decembrie, de cand am avut discutia nu mi-a inchis contractul de munca.
Am urmatoarea problema. Am lucrat la un magazin din aprilie pana in octombrie, cand acesta a intrat in renovare. In decembrie mi-am anuntat sefa ca sunt gravida, iar ea mi-a spus ca ii pare rau, dar mi-a inchis contractul de munca. Am amenintat-o ca voi face demersurile legale pt ca din cate stiu nu avea cum sa imi inchida contractul fara semnatura mea si ca din cauza ei am pierdut indemnizatia pt copil. Mi-a spus ca incearca sa ma ajute cumva retroactiv si sa ii trimit demisia mea cu data actuala. Mi s-a parut suspect si am fost la ITM unde am aflat ca defapt contractul meu de munca este activ. Magazinul s-a deschis in ianuarie, dar nu am mai aflat nimic de la ea. Evident demisia nu i-am trimis-o. Acum sunt curioasa ce e de facut. Daca ma poate ajuta cineva. Eu nici nu as vrea sa o mai vad vreodata sau sa mai apelez la ea, avand in vedere ca m-a si amenintat ca daca ma mai vede vreodata pe strada ma bate. Va multumesc.