avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate Valika70

Activitate Valika70

Răspuns la discuția Folosinta acoperis bloc
Nu doresc utilizarea exclusiva a acoperisului, nici pe departe. Tot ce am nevoie sunt 2 mp, nici macar pe acoperis ci pe un perete lateral de pe casa liftului. Sunt proprietar, nu fac cererea pt un frate, prieten sau alt tert. Probleme s-ar putea ivi daca eu reusesc instalarea fara taxa iar 2 vecini platesc deja taxa pt instalarea unor placute la intrarea in bloc cu numele firmelor lor de apartament
Răspuns la discuția Folosinta acoperis bloc
Tocmai am avut o discutie cu presedintele asociatiei, cu legea in fata. Se pare ca nu intelegea semnificatia cuvantului ''terti''. I-am dat si exemplul altui spatiu comun, subsolul, unde unii proprietari au boxe si nu platesc taxe si a lasat-o mai moale cu taxa, mi-a zis doar sa imi strang un nr de semnaturi cu acordul a jumatate plus unu dintre proprietari (asta nu e o problema) , sa obtin autorizatia de constructie si pot sa il montez.

Multumesc pt sfaturi, daca intampin probleme aceasta va fi abordarea mea in ce priveste asociatia
Răspuns la discuția Folosinta acoperis bloc
Legea invocata este legea 230/2007, mai precis articolul 39 iar proprietarii sunt considerati ''terti''. Mai mult, nu exista o hotarare a adunarii generale in acest sens iar cuantumul taxei se stabileste prin negociere directa cu comitetul executiv.
As vrea sa stiu daca este legal si daca nu, cum sa procedez
Răspuns la discuția Folosinta acoperis bloc
O sa cer detalii despre legea invocata si hotararea adunarii generale si revin
Multumesc
Răspuns la discuția Folosinta acoperis bloc
De acordul proprietarilor si autorizatie de constructie stiam, taxa lunara era nelamurirea mea. Deci asociatia poate da o hotarare prin aga in acest sens si este legal sa perceapa taxe de la proprietari.
Multumesc pt raspuns, o sa cer sa o vad si eu, am participat la toate sedintele dar nu stiu de asemenea hotarare, mi s-a spus doar ca e conform legii (taxa). Este o asociatie mica, doar o scara de bloc
Buna ziua!
Intentionez sa imi montez un panou fotovoltaic pe acoperisul blocului in care locuiesc (la ultimul etaj)
Presedintele asociatiei de proprietari mi-a comunicat ca este posibil doar cu achitarea unei taxe lunare. Va rog sa imi comunicati suportul legal pt perceperea acestei taxe de catre asociatie si cine stabileste valoarea ei
Răspuns la discuția Tractor cu remorca
Update
In final dosarul a fost clasat de procuror, tractorul fiind inregistrat la primarie ca si tractor agricol, cf codului rutier nu este considerat autovehicul deci nu pot fi cercetat ca am pus in circulatie un autovehicul cu permis necorespunzator.

Chiar si cf noului cod rutier este suficienta categoria B pt a conduce tractor agricol cu remorca OCAZIONAL pe drumul public intrucat nu exista nici un articol care sa interzica tractarea unei remorci sau mai multe avand categoria Tr

Masa maxima admisa nu este limitata in nici un fel la tractoare, doar ce cele rutiere care pot fi conduse cu cat B, nefiind cazul meu

Aviz amatorilor aflati in acceasi situatie
Răspuns la discuția Tractor cu remorca
Credeam ca diferentierea o face art 6 in baza frecventei cu care circula pe drumul public si scopul in care este folosit.
Asa este, remorca are masa peste 750kg
Multumesc inca o data pt raspuns
Răspuns la discuția Tractor cu remorca
Multumesc pt raspunsul prompt!
Totusi vad ca modificarea art 38 se refera la tractoare rutiere, ceea ce nu e cazul meu, asta daca a ramas in vigoare diferentierea dintre tractor si tractor rutier de la art 6, Schimba cu ceva incadrarea daca tractorul este rutier sau nu?
In urma implicarii intr-un accident rutier mi-a fost intocmit dosar penal de catre agentul constatator pt conducere vehicul cu permis categorie necorespunzatoare si mi s-a retinut permisul de conducere, primind dovada fara drept de conducere

Am condus un tractor agricol cu numere de inregistrare eliberate de primaria locala si avand atasata o remorca agricola, ma deplasam de la domiciliu catre terenul agricol. Posed permis categoria B

Din ce stiam tractoarele folosite pentru lucrari agricole pot circula ocazional pe drumurile publice, (in cazul meu sunt obligat sa il traversez pt a ajunge la teren), si se pot conduce cu categoria Tr

De asemenea, conform
Art. 38. –
(2) Posesorul unui permis de conducere valabil numai pentru categoria Tr are dreptul sa conduca si un ansamblu de vehicule format dintr-un tractor si una sau doua remorci.
(3) Posesorul permisului de conducere valabil pentru una dintre categoriile B, C sau CE are dreptul sa conduca si vehicule din categoria Tr.

Agentul constatator considera ca aveam nevoie de categoria E
Este corect? Daca nu, pot face ceva ? De patru luni nu pot lucra avand permisul suspendat