avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate Zatoichi

Activitate Zatoichi

Expun situatia pe scurt.

Acum 2 zile seara pe la 21:00 incerc sa parchez dar imi gasesc locul ocupat de un necunoscut.
Opresc temporar pe un alt loc cat sa-mi duc fetita de un 1 an in casa si sa-i dau hainutele groase jos.
Totul a durat cam 10 - 15 minute max pentru ca m-am uitat la ceas.

Cand ma intorc, vecinul caruia i-am blocat masina, se intorsese acasa si era plin de... emotii.
Dau sa-i explic situatia dar sub efectul nervilor nu doar ca nu aude ci ma si ameninta terminand cu 'lasa ca ai sa ma cauti tu pe mine'.
Plec fara sa ma uit la masina mea, sa parchez intr-o parcare apropiata si imi aduc bagajul ramas.
Stiind ca in trecut mi-a fost lovita masina acolo ma intorc sa o mut din nou in spatele unui bloc vecin unde o mai parchez cand raman fara loc.

A doua zi (ieri) imi gasesc masina cu o urma de lovitura in portbagaj, fara stergatoare si cu apa cu mizerie (zoaie) turnata pe parbriz.

Pana acum am facut urmatoarele lucruri:
1. mi-am mutat masina pe locul meu
2. i-am lasat respectivului un biletel (mai mare) in care i-am explicat politicos intreaga situatie plus o invitatie la o discutie pe tema furtului si vandalizarii.

Mentionez ca:
1. am 0% dovezi/probe legale care sa-l invinuiasca pe respectiv. Exista o camera video in acel loc dar e indreptata in directia opusa.
2. nu am alarma pe masina

Iar conform zicalei ceasul rau, pisica neagra, nu am pus avariile, nu aveam un numar de mobil in masina, iar copilul mi-a plans tot drumul la intoarcere.
Deci e de inteles (cred eu) de ce am uitat de avarii.

Ce credeti ca ar trebui sa fac in continuare?