avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate getagoghie

Activitate getagoghie

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da este vorba despre lucruri comune, multumesc frumos
multumesc frumos, eu am inteles ca sotul supravietuitor are un sfert din intreg,
buna ziua, sunt la a doua casatorie, fiecare dintre soti avem cate 2 copii din casatoria anterioara. impreuna am dobandit un imobil, o societate si un garaj. in cazul in care unul dintre soti decedeaza, celalalt ramane cu un sfert din avere( dupa ultima modificare a legii), deci sotul supravietuitor are ocazia de a fi executat silit sau dat afara de mostenitorii celuilalt sot, corect? ce act putem face la notar pentru a fi in siguranta pe timpul vietii( adica daca unul dintre soti moare celalalt sa nu fie dat afara de mostenitorii celuilalt ,cat traisete) si nici la societate si garaj sa nu aiba dreptul decat dupa moartea ambilor soti. va multumesc
Răspuns la discuția RECUPERARE TAXA MEDIU
VA MULTUMESC FRUMOS
Răspuns la discuția RECUPERARE TAXA MEDIU
VA MULTUMESC PT RASPUNS, PT RECUPERAREA TAXEI DE MEDIU IN INSTANTA TREBUIE NEAPARAT SA-MI IAU AVOCAT SAU DOAR DEPUN CEREREA , BANUIESC CA PLATESC SI O TAXA, SI ATAT?
BUNA ZIUA, AS DORI SA STIU CUM POT SA PRIMESC BANII INAPOI DE LA TAXA DE MEDIU PLATITA IN IULIE 2016. FUNCTIONARII ANAF MI-AU SPUS CA NUMAI PE BAZA DE HOTARARE JUDECATOREASCA. EXISTA SI ALTA MODALITATE ?
BUNA ZIUA, SUNT F CONFUZA, PE NET CITESC CA TAXA DE MEDIU ESTE RECUPERABILA, PT CEI CARE AU PLATIT-O, DAR ACUM SE MAI PLATESTE SAU NU? MA INTERESEAZA PT O MASINA NOUA E6 SI PT UNA E4 DIN 2006.MULTUMESC
multumesc
Buna ziua, daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema.
apartamentul de deasupra ap.. meu, este inchiriat. chiriasii fac o galagie de nedescris mai ales seara dupa orele 21, au si un copil mic, ma rog, nu putem dormi in casa. am vorbit cu ei in cateva randuri, nu au inteles, ba chiar am fost luata si in batjocura... am anuntat proprietarul, asociatia de proprietari...tot nu se linistesc. nu stiu cui sa ma mai adresez. c pot sa fac? Contract de inchiriere nu au...care sunt autoritatile unde pot sa depun plangere?
buna ziua, va rog daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns.
as dori sa cumpar un imobil scos la licitatie de banca. la sarcini apare clauza de uzurfruct viager privind parintii proprietarului. , care apar si ei ca giranti la imprumutul facut la banca de fiul lor (proprietarul). unul din parinti este decedat, si unul locuieste in acest imobil.intrebarea mea este...in momentul in care cumpar prin act de adjudecare se radiaza clauza de uzurfruct viager ? multumesc