avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate alecspaul

Activitate alecspaul

Am un camion inmatriculat pe pers.fizica, l-am inchiriat firmei mele ptr.a scoate licenta de transp.si a face transport. Doresc sa il inchiriez altei firme spre folosinta cu contract de lucru si carduri de motorina. Ea urmand sa imi plateasca o suma de bani lunar pe o perioada stabilita. Cum se poate face legal acesta tranzactie. Mentionez ca firma nu are licenta, va circula pe licenta mea.
Buna ziua, am un camion pe persoana fizica si am facut in contract cu o firma care a scos copia conforma pe licenta ei. Intre timp eu am deschis un SRL sa pot factura. Intrebarea mea este, pot sa ma angajez la mine la firma si sa conduc camionul pe licenta care este scoasa. Va multumesc!
Buna ziua, intentionez sa cumpar un camion de 7,5 t ca persoana fizica si sa lucrez cu el inchiriat la o firma pe licenta acesteia, pot face treaba asta cu PFA sau trebuie sa deschid un SRL, mentionez ca as dori sa-mi scad cheltuielile si sa-mi deduc si TVA-ul. Va multumesc
Lucrez la o firma de transport de 7 ani, sint incadrat cu salariul minim pentru functia pe care o detin (cond.auto), in tot acest timp nu am primit nici un salariu doar diurna aferenta curselor pe care le faceam. Nu am semnat nici un stat de plata, acesta existind in evidentele contabile.I-am cerut patronului de nenumarate ori sa i-mi dea salariul, de-oarece de 3 ani a scazut si diurna. Nu vrea spunind ca nu este obligat.Ce pot sa fac?mai pot sa i-mi recuperez bani?