avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters310851

Activitate ContSters310851

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.!
Multumesc mult pentru furnizarea sau indicarea unor articole din lege, mi-au fost de ajutor!
In primul rand, multumesc pentru raspuns, dar am cerut acea lista de minim 3 oferte administratorului si nu o avea intocmita, deci ce selectie a facut comitetul daca nu avea ofertele? Mie personal mi-a spus administratorul "stiti vecinul dvs de la etajul 4 si-a izolat acoperisul cu pluvitec si a adus la asociatie o factura de .......lei, va revine atatia lei la fiecare locatar de pe tronson".
Deci, daca vecinul meu aducea o factura de 20000 Ron, eu trbuie sa-i platesc 4000 Ron caci asociatia primeste orice, factura sa fie. Ce ma sfatuiti sa fac in cazul acesta?
Va multumesc!
Buna ziua!
As dori sa stiu daca asociatia de locatari poate sa-mi impuna, de fapt pe mine m-a pus in fata faptului implinit, sa platesc o anumita suma (cota parte) pentru reparatia terasei tronsonului de bloc in care locuiesc.
Eu si cu vecinii de pe tronsonul meu, ne cunoastem indatoririle si stim ca aceasta este proprietate comuna si trebuie sa contribuim la reparatii, dar consider ca trebuia sa ne consulte pe toti in prealabil.
Reparatia s-a facut cu o firma, cu deviz, cu garantie,... tot tacamul, insa pretul ni se pare EXAGERAT, nu trebuia sa fie o licitatie?
COMITETUL EXECUTIV are dreptul sa decida pe banii nostrii, fara sa dam acceptul, macar verbal, pentru o suma estimativa?
Astept raspunsul cu maxim ineres.
Toate cele bune! Va multumesc anticipat!