avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Activitate dafina25

Activitate dafina25

plata cas 2012.Am primit zilele acestea o notificare de la Anaf cu un rest de plata la sanatate ,din 2012,de 85 lei(suma cu penalitati cu tot);mentionez ca a fost platita atunci o suma mult mai mare la sanatate tot in urma unei notificari de la ei,asa ca nu stiu de unde au mai scos, acum dupa 4 ani, acesti 85 de lei!Nu trebuia sa sa prescrie dupa 3 ani?
Răspuns la discuția Taxa tv
Taxa a fost solicitata de tvr Cluj!Nu exista o alta modalitate de a nu plati aceasta taxa ilegala?
Discuție Taxa tv
S-a primit o notificare de plata retro anii 2012-2015 a taxei tv pt.firma!Mentionez ca firma functioneaza intr-un spatiu inchiriat unde plata energiei electrice se face de catre alta persoana(un medic concesionar al spatiului),noi neavand factura de energie electrica!(nu platim curent).Activitatea firmei=farmacie;nu avem aparate de radio si tv.deci taxa mi se pare ilegala!Ce putem face?
Buna ziua!Pentru functionarea unui punct farmaceutic nou ce autorizatii mai sunt necesare in afara de cele de la MS(mediu,psi,etc)?
Răspuns la discuția Contract spatiu concesionat
Multumesc!
Multumesc frumos!
In sfarsit,Registrul comertului a depus cerere de renuntare la judecare!Oare ce mai urmeaza pana la termenul de judecare(sfarsit de aprilie)Se renunta la judecare sau se da solutia atunci?
Buna ziua!Pentru a putea functiona cu un punct de lucru intr-un spatiu care a fost concesionat de un cadru medical pe mai multi ani(deci nu se poate subinchiria),ce fel de contract se poate face pt.a putea inregistra la registrul comertului punctul de lucru,oare se poate face contract inchiriere cu chirie zero sau alt fel de contract?O zi frumoasa va doresc!(mentionez ca noi ne-am inteles cu acel cadru medical).
Buna seara!Firmea mea trebuie sa faca un contract de inchiriere cu o persoana fizica pentru deschiderea unui punct de lucru.In mare,am facut un contract simplu inspirata din modele de alte contracte de acest gen.Exista ceva cerinte speciale din punct de vedere al fiscului?Cum pot eu sa platesc utilitatile si sa platesc chiria acestei pers.fizice?(ca sa fie totul corect).Este necesar procesul verbal de predare-primire al spatiului(mentionez ca este o pers. cumsecade cu care m-am inteles.)
Am obtinut inregistrarea la OJRC a actului de sediu,am depus intampinarea,tribunalul a dat o rezolutie ca s-a facut intampinarea si a asteptat un raspuns de la OJRC in 10 zile care ori nu a ajuns ori au uitat sa-l dea avand in vedere ca in actele primite de la OJRC scrie ca daca aceste etape au fost indeplinite actiunea ramane fara obiect.In consecinta s-a fixat termen de judecare sfarsit de aprilie(actele de la OJRC se contrazic intre ele).Ce se mai poate intampla pana atunci?Se mai poate anula judecarea de catre cei de la OJRC inainte de termen?Eu ce mai pot face fiindca e nedrept ce se intampla!