avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate fedeles

Activitate fedeles

Răspuns la discuția Imi ploua in casa
Buna ziua,

In contract la capitolul garantii citez "subsemnatul x si y confirmam declaratiile si garantiile sunt corecte si complete .Subsemnatul in nume propriu garantam pe cumparator contra evictiunii si a viciilor imobilului confor preved art 1672 art 1695-1697 si art 1707 cod civil..Sunt dispusa si voi apela la jurist si avocat desigur voi cere o evaluare tehnica juridiciara pentru ca pe varianta amiabila nu am rezolvat.
Buna ziua,in martie am cumparat o casa la curte ,toate bune si frumoase.Dupa ploaia de aseara am constatat ca se prelinge apa prin tabla pe marea suprafata a casei.Am vorbit cu vanzatorul i-am trimis si video cum picura peste tot in pod si se infiltreaza apa pe toata suprafata camerelor am pete pe tavan de apa inclusiv s-a prelins apa din pod si pe peretele exterior al casei unde am panoul de curent.Dansul mi-a spus ca nu a stiut ca exista problema asta de si la-m intrebat inainte de vanzare daca exista probleme cu acoperisul si mia raspuns ca nu .Acum imi spune ca nu are ce sa faca el.Va rog frumos sa ma ajutati daca se poate cu ce variante am daca refuza pe calea amiabila sa rezolve problema acoperisului.Tin sa mentionez ca am cheltuit toate economiile pe care le aveam si am facut credit de nevoi personale pentru a putea cumpara casa fara credit ipotecar si efectiv nu mai avem putere financiara ,avem si rata mare in spate nu putem sa schimbam tabla la casa prea curand si nici nu putem sta asa ca ne ploua peste tot si distruge peretii casei.Intra la viciu ascuns situatia si se aplica garantia conform contractului de vanzare cumparare?Ce avem de facut in situatia asta ?Va multumesc.
Buna ziua am si eu o problema legatura de o casa care am cumparat-o cu credit ipotecar anul trecut,situatia sta in felul urmator in spatele casei mai exista o constructie fara acte ,neintabulata dar exista in reveleu,constructie foarte veche casa de paianta.Anul asta casa s-a autodemolat am facut petitie la primarie sa explic situatia,am fost si la notar cu vecinii de am facut declaratie de autodemolare.Cei de la primarie mi-au spus ca trebuie sa fac acte sa pot lua autorizatie de desfiintare ca alfel nu pot scoate constructia din extras si acte.Pana am primit raspuns de la ei am eliberat spatiul in spate unde a fost constructia fara acte.Problema este ca am gasit cumparator de am vandut casa cu actele asa cum sunt 2 constructii cea cu acte si cea fara acte care era problema si haz de necaz fix in ziua in care am semnat contractul am primit telefon ca sunt in fata portii cei de la disciplina in constructiei sa constate autodemolarea conform petitiei facute dupa cateva luni bune si mi-au lasat invitatie.Eu ce fac in cazul asta ?Eu am vandut casa nu mai sunt proprietar,cumparatorii stiu situatia constructiei fara acte care a cazut si nu mai este practic exista doar in actele de vanzare ,ignor invitatia?Sa ma duc sa le spun ca nu mai este nevoie sa constate ca am vandut si am transmis asa cum e?Ei nu au intrat in curte sa vada daca mai este constructia sau nu stiu doar de petitia facuta de mine in care leam spus ca sa autodemolat.Cum sa fac va rog sa ma ajutati sa nu am probleme nici eu nici noul cumparator.
Răspuns la discuția mansarda, va rog ajutor
Va multumesc din suflet ,va rog frumos daca se poate I-mi permiteti sa va sun sa pot vb cu dumneavoastra la telefon???Cu stima Florentina Daniela,
Răspuns la discuția mansarda, va rog ajutor
scrie asa performanta energetica a apartamentului este situate la b,am o foaie care scrie ....informatii privind apartamentul certificate,1 ca este la ma
mansarda,suprafata utila care este de 50mp,volum incalzore 130m3,carcateristici geometrice si termo tehnice ale avelopei:aici scrie freest nord si ferestre sud ,asta pentru ca apartamentul este pe coltul blocului,spune rezistenta termica corecta la fiecare,apoi,scrie sursa de energie care e central,,date despre instalatia de iluminat si ultimele foi recomandari pentru reducerea costurilor cu energia .In concluzie ma lovesc de tot felul de cifre ce anume ma intereseaza sa gasesc???
Răspuns la discuția mansarda, va rog ajutor
am certificatul de performanta energetica desre el este vorba?
Răspuns la discuția mansarda, va rog ajutor
pai in acte nu scrie nimic despre cum este construita din ce este construita dupa ce anume trebuie sa ma uit?
Buna ziua am si eu o mare problema acum aproximativ 1 an si 9 luni am cumparat o mansarda in complex military residence,totul ok 35000 de euro cash,mai nou am observant cand este frig afara ,iarna mai ales pur si simplu mori de frig in casa bate vantu pana si prin intrerupatoarele de la lumina!Este normal asa ceva?Ce pot face in sitatia de fata mai ales ca.cu banii care iam dat acum au apartamente la etajul 5 ,chiar care are si balcon exista vreo sansa sa I-mi iau banii inapoi inca nu am facut 2 anii timpul de garantie ,va rog ajutatima cu un ras ,plus ca am si copil mic ,central merge,sa nu zic ca la temperature de 23 de grade in casa cat am setat termostatul mi-a venit 3 00lei facture la gaz nui posibil asa ceva,se raceste instant intro camera daca opresti central,ce pot face?