avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate 1961anastefan

Activitate 1961anastefan

Răspuns la discuția angajare
Buna ziua,
Revin la intrebarea din data de 31.01.2014. Pot angaja persoana care a solicitat postul de tinichigiu industrial, pe post de muncitor necalificat, sa spunem "manipulant marfa" pentru o perioada determinata, timp in care, eu - ca angajator sa-l formez la locul de munca pentru meseria de tinichigiu?
Nu suntem autorizati ca formatori, dar conform art.18 alin.3, am putea organiza formarea la locul de munca, iar aceasta calificare sa fie doar pe teritoriul societatii (cred ca ceva asemanator cu ce se practica in anii '80-'90).
Dar acesta formare la locul de munca imi este necunoscuta, iar de a intreba si de a primi raspunsuri si lamuriri cu privire la modalitate, nu am gasit.
Cineva mi-a sugerat sa caut ceva in legatura cu Standardul Ocupational si cu ITC-ul si chiar am gasit.
Nu stiu care sunt pasii de urmat cu privire la formarea la locul de munca, ce trebue facut :
cine formeaza la locul de munca (seful de atelier- maistru nu avem), apoi cine verifica cunostintele si aptitudinile dupa formare (evaluarea), se desemneaza o comisie , se inchie un PV..... chiar nu stiu .
Va multumesc, Ana Stefan
Discuție angajare
Societatea doreste angajarea unei persoane calificata in meseria de tinichigiu industrial- COR 721304.
S-a primit o solicitare (cerere+CV) la care persoana in cauza a adaugat o copie dupa carnet munca, in care sunt trecute urmatoarele inscrisuri:
Pregatire scolara: Liceu industrial (grup scolar de industrir usoara in anii 80) – avand diploma eliberata in anul 1982, cu specialitatea : Mecanic.
In Octombrie 1982 angajat : Practicant - lacatus montator .
In Martie 1984, expira perioada de practicant, si este schimbata f-ctia in muncitor necalificat vopsitorie, iar apoi in vopsitor industial.
Incepand cu luna Ianuarie 1986 pana in Aprilie 1992 este schimbata f-ctia(meseria) in tinichigiu industial, iar apoi inceteaza activitatea fiind data in somaj.
Intrebarea mea este daca pot angaja aceasta persoana, chiar daca nu are un certificat de calificare pe meseria pe care o solicitam noi, dar sa luam in calcul perioada de 6 ani cand a practicat efectiv aceasta meserie si care este mentionata in carnetul de munca.
Va multumesc, Ana Stefan