avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu013196

Activitate claudiu013196

multumesc pentru raspuns

firma va fi infiintata odata cu cererea fondurilor europene
daca nu are vechime firma nu pot accesa fondurile?


eu as vrea sa exportez aprox. 80% din productie
cum pot semna un contract cu vreo firma straina pt cumpararea obiectelor prelucrate?sunt anumite persoane care se ocupa cu asa ceva sau site-uri speciale?
sau imi fac un catalog si ma prezint la o expozitie ?
odasglobalconsulting a scris:

Buna Ziua.
Din pacate pentru zona bucuresti exista doar varianta sa detineti un srl pe care sa il puteti dezvolta. Ulterior dupa ce detineti acest SRL exista mai multe fonduri europene pentru dezvoltare.
Daca doriti sa creati in zona rurala va putem prezenta mai multe detalii.
O zi buna.



daca achizitionez un teren in zona rurala si infiintez srl-ul acolo (eu am domiciliul in bucuresti)
cam ce sanse as avea?

am vazut ca cei cu productie ar avea mai mari sanse la accesarea fondurilor

PS pot achizitiona autoutilitara SH cu bani europeni?
Eu vreau sa infiintez o mica fabrica de mobila din lemn masiv ,in Bucuresti.(mai am un teren si in Otopeni ,dar ma costa mai mult sa incep de la zero acolo)
Din ce am citit pe internet as putea primi fonduri nerambursabile.
Mentionez ca dispun de 10000 de euro .


De la stat ar trebui sa primesc 10000 de euro dar nu imi ajung.
Nu s-au mai acordat fonduri pentru fabricarea mobilei din lemn masiv pana acum?
Salutare, am si eu o intrebare in legatura cu fondurile astea nerambursabile
As vrea sa imi fac o firma pentru fabricarea mobilei din lemn masiv .
Am majoritatea uneltelor si utilajelor necesare ,dar sunt cam "batrane".
Am o hala de aprox. 80 mp ,dar nu o sa am loc ,si vreau sa fac langa ea o alta hala.

Pentru achizitia utilajelor mai moderne as avea nevoie de 20000 de euro ,pentru duba (3,5 t),7500 euro,iar pentru hala aprox. 5000 de euro.


Vreau sa primesc fonduri europene nerambursabile, credeti ca pot primi 30000 de euro ?
Credeti ca se merita aceasta afacere?

Mentionez ca nu am firma (si nici nu am avut),si am cunostinte in domeniu atat eu cat si tata.
Răspuns la discuția Pret acte casa help!!!
frati au semnat (la notar cu act legalizat) ca dupa moartea mamei care ramasese in viata atunci eu sa primesc casa ,mai am nevoie de semnaturile lor? (avocatul mi-a spus ca NU)
domnul avocat cu care am facut actele atunci ne-a spus ca ne costa 3000 de lei ca sa ne treaca casa pe numele nostru .
Răspuns la discuția Etapele vanzarii unui apartament
daca am gasit cumparator , care ar fi etapele urmatoare ? (eu nu le stiu) si de acea as angaja un avocat (ruda) ,el ar sti unde sa se duca
vreau sa vand un apartament ,dar as dori fara agentie .
va rog frumos daca se poate sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
vreau sa fac cu un avocat , el sa umble doar la partea cu notarul ,si sa se asigure ca nu este vreo tzeapa. cam ce suma mi-ar lua?
stiti cumva ce taxe trebuiesc platite inafara de notar ?
cadastru nu il am facut, dar urmeaza sa il fac,stiti cat dureaza pana cand il am in mana?
in situatia in care am declaratie facuta la notar de la frati si parinti prin care imi ramane casa dupa moarte parintilor(decedati) .
cat m-ar costa in baza acestor declaratii facute acum aproximativ 6 ani sa trec casa pe numele meu ?