avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate vitto210

Activitate vitto210

Bunica,din Constanta a cumparat pe numele ei, un apartament in Bucuresti ,in care sa locuiasca fata mea[26 de ani].Fata s-a mutat in Septembrie 2013 in acest apartamnet.Bunica este si va ramine proprietara.Ce acte trebuiesc intocmite pentru ca fata sa poata plati si sa poata trata cu cei de la gaze,electricitate,cablu, etc si ce acte trebuie sa depuna la administrator ca sa poata sa reprezinte bunica in probleme de administtratie,Asociatie de locatari .
De asemenea pentru buletin la noua adresa ce trebuie facut.
Va multumesc,Vitto
Pentru Ana1953 :Va multumesc..acesta a fost primul meu instinct.Omul pare serios si nu am avut probleme pina acum in 8 luni, dar calatoresc mult si nu pot avea control de la distanta.De asemenea ma gindesc la implicatiile ce pot surveni,reale, nu cele imaginare.
Pentru Cyan :Va multumesc pentru raspuns.A fost derutant sa obtin 2 raspunsuri diferite de la doi notari.Voi merge pe varianta Vizei de Flotant.
Inchiriez apartamentul cu acte in regula,cu plata obligatiilor finaciare.Am contractul pe 2 ani si chiriasul mi-a cerut sa schimbe buletinul de la adresa veche la noua adresa .Incerc sa inteleg daca voi avea probleme cu schimbarea b.i al chiriasului pe adresa mea.Ce imi sugerati? Viza de floatant sau schimbarea buletinului cu adresa mea de la apartament.Care sunt implicatiile daca are buletin pe adresa mea avind in vedere ca data de expirare este mai mare la b.i fata de contractul de inchiriere
Am intrebat la 2 notari si am obtinut 2 raspunsuri diferite 1] Nu este nici o problema
2]Vei avea probleme si toate contraventiile /amenzile pe care le va face chiriasul vor veni pe adresa ta si vor fi raportate la circa finaciara daca nu vor fi platite.
Va rog, daca se poate clarificare si directie...Viza de floatant sau schimbare buletin de identitate.Va multumesc