avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate Felix-Alex

Activitate Felix-Alex

Buna,

Am si eu o intrebare cu privire la neplata unei facturi de la compania de telefonie Orange. De fapt e mai mult o restanta cu penalizari care a fost data mai departe la o firma de recuperari. Este posibil sa fiu dat in judecata si sa ma oblige sa platesc datoria.Refuz sa platesc din mai multe motive.

1.Perioada de contract a fost depasita cu cateva luni bune si am incercat sa renunt la ei dar dupa cateva vizite la orange shop din diferite orase si cateva telefoane la ei nimeni nu stia sau se prefaceau ca nu stiu cum se renunta la contract.

2.dupa cateva telefoane cu amenintari de la ei am renusit cu greu sa le explic ca nu mai vreau sa continui colaborarea contractuala si ca nu o sa mai platesc nimic. Au zis ca am o datorie de 300 ron si apoi pot renunta la contract. Am platit dupa 2 saptamani aceasta suma si tot nu am reusit sa scap de ei.

3.dupa alte cateva telefoane am aflat ca de fapt mai am de platit inca abonamentul pe 1-2 luni de zile desi le-am explicat ca nu am de ce ca doar am platit datoria si nu vad de ce sa fac donati la orange iar ei au invocat motivul ca am folosit cartela sim acest lucru fiind total neadevarat pentru ca imi era imposibil sa folosesc cartela avand in vedere ca imi era blocata pe motiv de neplata. nici macar in telefon nu o aveam pentru ca foloseam o cartela fara abonament.

4.Au inceput cu amenintarile si telefoanele,somatile etc. Nu am vrut sa platesc pentru ca mi se par niste abuzuri foarte mari. In primul rand faptul ca nu mi-au dat sansa sa renunt la acel abonamet chiar daca durata pe care am semnat a trecut,in al doilea rand faptul ca sunt somat sa platesc o minciuna eu nefolosind cartela de luni intregi iar in al treilea rand cum sa platesc avand in vedere ca dupa expirarea contractului ei il prelungesc automat fara a cere acordul propietarului iar dupa prelungire am acumulat datorie la ei si a fost blocata cartela si nu am putut beneficia de servicile furnizate de ei dar contractul mergea inainte ca suma de plata chiar daca era si inchis si iesit din perioada.

5.Au renuntat la amenintari cateva luni de zile dar acuma 2 saptamani am primit instintare ca datoria mea s-a dublat din cauza penalitatilor si ca a fost data spre o firma de recuperare. Iar acea firma mi-a trimis aceasta instintare fara a imi cere parerea sau a ma consulta (aici ma refer la firma de recuperari) pentru ca asa mi se pare normal. Oricat de mare ar fi firma poate vorbeste de o miciuna sau face un abuz.

ce sfat imi dati?nu cunosc legile dar mi se par niste abuzuri foarte mari si cred ca ar trebui stopate. Parerea mea e ca se bazeaza pe puterea finaciara a companiei si o armata de avocati in spate cu care un om obisnuit cu un salariu de 1000 ron nu o sa se puna niciodata.

Va multumesc anticipat!