avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate Sika_man

Activitate Sika_man

In urma cu ceva timp lucrurile s-au intamplat asa:

pe la ora 23:00 am hotarat sa-l duc pe prietenul meu acasa cu masina mea (masina era proaspat cumparata si avea autorizatia provizorie de circulatie expirata - nasol - // in acelas timp eu nu eram posesorul unui permis de conducere - nasol 2).

am parcurs vreo 700m pe un drum de cartier vreo 700m pe un drum cu 2 benzi pe sens si alti vreo 600m pe un drum de cartier pana in parcarea de langa imobilul unde aveam sa-l las pe prieteul meu.

In acel moment prietenul meu (nici el nu era posesor al unui permis de conducere) ma rugat sa-l las si pe el sa conduca putin masina - nasol 3 -. A scoso frumusel din parcare a mers cca 50m si hop apare POLIZIA.

Am lasat masina acolo si am plecat pe banii statului la ce-a mai apropiata sectie de politie. Nu am stiut cum sa procedam (cel mai bine ar fi fost sa ne exercitam dreptul de a nu declara nimic) asa ca am declarat toate cele de mai sus plus toate detaliile situatiei, si eu si prietenul meu.

Singurul lucru bun in toata chestia asta a fost ca amandoi eram absolventi ai unei scoli de soferi cat B, urmand ca in scurt timp sa dam examenul pentru obtinerea permisului. De altfel am si obtinut permisul amandoi la cca o luna dupa acest incident.

Dupa un an am fost chemati la Sectia de politie cu pricina si Inspectorul sef ne-a pus sa semnam si sa sustinem niste declaratii ce erau dactilografiate de el si faceau un rezumat al tuturor lucrurilor declarate de noi initial. Astfel ca in declaratia mea (dactilografiata de Dnu-l inspector) nu mai apareau cei cca 1400m parcursi pana aproape de blocul unde urma sa-l las pe prietenul meu si scria doar ca recunosc printre altele (Nasol1 si Nasol3) fapta de a fi condus cca 600 m prin cartierul unde urma sa-l las pe prietenul meu.
Ne-a informat ca cu aceste declaratii urma sa propuna procurorului neincepera urmaririi penale ci aplicarea unei amenzi administrative.

Nu a mers treaba asa ca la scurt timp ne-am prezentat cu capul plecat la Dnul procuror care ne-a intrebat doar daca regretam (iar noi i-am oferit firescul DA) si nea aratat tot ce contine dosarul nostru penal iar apoi ne-a informat ca urmeaza sa fim chemati in instanta.

Si asa a si fost. Am fost chemati in instanta amandoi in data de 25 februarie.

Intrebari:

1. Ma pot reprezenta singur in Instanta?
2. Exista pericolul de a imi fi Anulat permisul de conducere? Daca da cum as putea evita lucrul asta? (de permis depinde locul meu de munca cu care imi intretin familia recent formata - sotia momentan nu are niciun venit [bine ca nu avem copii] )
3. Probe , precum document care atesta ca eram absolvent al unei scoli de soferi, o caracterizare de la locul de munca cum ca-s ok etc, (nu am stiut ca le pot prezenta astfel incat dosarul sa mearga in instanta continandu-le si pe acestea) cand si cum le pot folosi?
4. Ce sugestii imi puteti oferi ca sa-mi construiesc o aparare ok?
5. Ce parere aveti? pot obtine achitare? (am cazierul curat am pledat vinovat, am colaborat cu autoritatile pt lamurirea situatiei etc) Ce poate iesi cel mai rau din toata treaba asta? Ce pot sa fac sa scot maximum din situatia asta?
6. Ne-au chemat pe amandoi in aceeasi zi si la aceeasi ora. E posibil ca sa fim judecati impreuna? Daca da Ce putem face ca sa scoatem maximum din situatia asta?

MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU TIMPUL ACORDAT SI PENTRU RASPUNSURI!