avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate claudiucaau

Activitate claudiucaau

Răspuns la discuția Reclamatie
adica instintare scrisa ,amenda sau alte posibilitati pentru a nu se ajunge direct in istanta
Discuție Reclamatie
Am facut o reclamatie la primarie pentru a determina un vecin sasi curate o plantatie de salcam care este amplasata pana pe limita ce desparte cele doua propietati . Sa deplasat la fata locului o comisie de fond funciar si a instintat verbal pe vecin sa curete plantatia si sa intocmit o nota de constatare. Vecinul nu doreste sa curete aceasta plantatie iar primaria spune ca nu poate sa mai faca nimic,pentru ca nu mai au alte atributi in aplicarea pe plan local a legi
Răspuns la discuția Accident de munca, sanctiune
La dosarul de cercetare nu am acces cu toate ca am solicitat acest lucru ,deci nu stiu daca are viza itm , iar procesul verbal de cercetare are numai viza unitati unde lucrez. Stiti cum se formuleaza o contestatie la pv catre itm?
Răspuns la discuția Accident de munca, sanctiune
am primit un exemplar al procesului verbal de constatare si sunt sanctionat pentru mers neglijent fara a se tine cont de vremea rea in noaptea aceea exista un cod portocaliu de vant si nisori, gratarul de pe podetul de circulatie unde am alunecat era deformat , nu exista montate sipci de lemn pentru prevenirea alunecari cu toate ca acel podet se afla in pozitie inclinata.Cercetarea comisiei sa facut in asa fel incat sa fiu vinovat plus ca am fost calomniat si amenitat de unul din membri comisiei.
Am suferit un acident de munca,alunecand pe podetul de acces al utilajului, acidentul sa produs la 4.50 dimineata .dupa ce am fost dus la spital am primit un telefon de la un domn din cadrul biroului de protectia munci in care eram calomniat si amenitat si mi se sugera ca nu aveam cum sa ma acidetez la serviciu.iar dupa cercetari sa hotarat sanctionarea mea pentru neglijenta . Toate acestea doar pentru ca a fost accident de munca