avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate Dora_angel

Activitate Dora_angel

Răspuns la discuția Mostenitor legal
Multumesc mult pentru raspuns si pentru urare.
M-am gandit si la donatie, dar mi s-a spus de catre juristul firmei ca aceasta este atacabila, la fel ca si un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere pe tot restul vietii. Verisoara pe care o suspectez de pretentii la mostenire lucreaza in mediul juridic si presupun ca este la curent cu orice "portita" legislativa, de aceea insist cu intrebarile. Multumesc pentru timpul acordat.
Buna ziua. Intrebarea mea este legata de modul in care ma pot asigura ca tot ceea ce ne apartine, mie si sotului meu, va fi mostenit integral de copilul din prima casatorie a sotului meu, copil care are astazi in jur de 40 de ani si se ocupa cu dragoste si dedicatie de noi amandoi. Nu am avut copii si dintotdeauna am avut o relatie de exceptie cu acest copil. Eu am 60 de ani, iar sotul 70 si e timpul sa ne gandim si la "plecare". Nu avem nici parinti, nici alti urmasi in viata. Apartamentul in care locuim a fost cumparat de noi, dupa ce, in urma demolarii casei mele parintesti, am fost mutati cu chirie la bloc. Ca rude apropiate nu am decat doi verisori de gradul I, dar ma astept ca ei sa ridice pretentii in cazul decesului nostru. Avand in vedere ca relatia cu acestia a fost una de instrainare si ca ne-am bucurat si ne bucuram de toata atentia si afectiunea copilului sotului meu, mi-as dori sa aflu cum ma pot asigura ca acesta va mosteni totul, fara posibilitate de atac din partea celorlalti. Mi s-a sugerat sa fac act de vanzare-cumparare, fara clauza de intretinere, dar nu am liniste deplina, pentru ca daca am incredere infinita in fiica sotului meu, nu pot sa nu ma gandesc ca exista intotdeauna un risc in caz ca ea s-ar recasatori (e divortata in acest moment). Eu m-am gandit la o adoptie, dar nu detin nici un fel de date despre astfel de proceduri si de aceea apelez la d-voastra, pentru cea mai potrivita solutie, care sa ne puna si pe noi la adapost de orice situatie dramatica in viitor, dar si pe fiica sotului s-o asigure de mostenirea integrala, pentru ca asta imi doresc cu adevarat. Va multumesc anticipat.