avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate Darkxx91

Activitate Darkxx91

Buna ziua, lucrez la acest loc de munca pe post de lucrator comercial, sunt agent de teren in care prezint oferta noastra posibililor clienti (pliantez scari si case mai pe scurt)
De curand a venit un supervisor care a schimbat tot sistemul nostru de munca, aceasta constand in:
Ora:
10-11 - sedinta
11-13 - munca de teren
13-15 - pauza de masa
15-19 - munca de teren
Eu am contract de munca pe 4 ore/zi. Pe zi avem scris in contract targetul de 1 contract/zi iar acest supervisor ne zice sa facem 2 contracte pe zi altfel iesim pe teren si sambata.
Acu cateva zile, un coleg de-al meu, i-a comunicat acestui supervisor faptul ca, facem prea multe ore suplimentare neplatite. Iar acest supervisor i-a spus ca firma va merge si fara noi, cu subinteles ori ne da el afara, ori ne dam demisia.
Cateva intrabari:
-Sedinta se pune ca program de lucru?
-Are voie sa ne puna la munca sambata in conditia in care pe contract scrie luni-vineri?
-De ce trebui sa luam pauza de masa timp de 2 ore.
-De ce trebuie sa facem sedinta zilnica si ne pune la munca inca 2 ore
-Pot inregistra o discutie cu acest supervisor legat despre acest fapt, cum a facut si colegul meu de mai sus?
-Ce asi putea face?
Sunt zile in care fac 9-10 ore, sa nu punem la calcul faptul ca eu, de acasa pana la locul de munca fac ~30 minute, aproximativ 2-3 ore pe zi pierdute pe drum.
Va multumesc.
Buna ziua, de 2-3 ani ma tot gandesc sa-mi deschid o afacere proprie, mi-au trecut multe idei prin cap...second hand, fast food, etc.
Nu de mult m-am apucat de tigari electronice si am inceput sa imi fac lichidele acasa la mine si am inceput sa ma gandesc ca ar fi o afacere profitabila si as vrea sa le ofer spre vanzare.
Pe langa faptu ca imi va trebui o camera izolata si toate materialele pentru a crea lichidul propriu zis, ce imi va trebui sa le dau spre vanzare?
Cat ma costa sa infiintez un mic brand (imi va trebui un nume) si actele necesare sa le scot pe piata .
Tin sa precizez ca lichidele vor contine de la 0mg/ml nicotina pana la 24mg/ml nicotina. Diferite arome.
Umm...dar ce se va intampa cu ea?
Am auzit ca se anuleaza in 6 luni
Buna ziua , astazi m-am trezit cu un proces verbal la usa.
Acu o saptamana am fost prin de politie pe motiv ca "A provocat scandal pe Soseaua xxx, in fata Cinema xxx" (nu dau detalii)
Nu a fost ceva serios dar am fost dusi la sectie , cei 2 prieteni ai mei au primit amenda deoarece nu si-au dat datele si au inceput sa se certe cu politia.
Am fost dusi la sectie si am intrebat pe domnu politist daca voi primi amenda sau ceva...el mi-a zis ca nu deoarece am dat datele la venirea patrulei si am fost cuminte.
In fine...pe procesu meu verbal scrie : (va rog cititi tot , nu dati un raspuns aiurea)
"Faptele savarsite sunt prevazzute de : art.3 , pet.24 din leg61/91R si de art___ din___si sanctionate de art 3 lit b. respectiv de art ___ cu amenda de la 200 pana la 1000 lei.
Stabilesc amenda , in suma de 200 lei .
Contravenientul poate achita in cel mult 2 zile lucratoare de la data primirii procesului verbal de constatare a contraventiei jumatate din minimul amenzii prevazute de lege, adica suma de ___lei , in contul nr.RO19trezBLABLABLA...
In baza art___din___dispun urmatoarele masuri complementare_________apartinand______cnp___, care vor fi depuse la ___pana la valorificare.
Contravenientul nu este de fata/refuza/nu poate lua la cunostinta despre continutul procesului verbal , fapt atestat de martorul XXX XXX cnp XXXXXXX
Alte mentiuni(obiectiuni ) ale contravenientului Refuza sa ia la cunostinta de continutul procesului verbal , contravenientul poate face plangere inpotriva procesului verbal de constatare a contraventiei in termen de 15 zile de la data inmanarii/comunicarii , care se depun la Judecatoria XXXX."

Intrebare mea este...ce se intampla daca nu platesc amenda in valoare de 200 lei? Va creste in timp? sau va ramane suma de 200 lei
Am peste 18 ani ,
Va ultumesc