avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Activitate pasalegaviorela

Activitate pasalegaviorela

Răspuns la discuția drepturi copil adoptat
nu ati pomenit nimic de mama . daca mama a decedat trebuie dezbatuta succesiunea unde veti avea si dumneavoastra cota de maostenire .
buna ziua tuturor . am primit prin posta hotararea definitiva , ce trebuie sa fac mai departe -trebuie sa o legalizez la notar ? (este vorba de un proces de succesiune ). va multumesc anticipat .
buna ziua . in cate zile trebuie sa platesc niste bani catre bugetul local dupa ramanerea definitiva a unei hotarari judecatoresti ?(dupa trecerea celor 30 zile in care puteam face recurs intr-un proces de succesiune ).va multumesc anticipat .
va multumesc . dar daca tatal cumpara masina deci va fi in talon , dar nu poseda carnet , asiguratorul va fixa RCA mai mare pt ca nu are carnet deci nu are experienta ?
buna ziua . va rog frumos sa-mi spuneti pot sa fac RCA pe numele meu daca nu am carnet de conducere .fiul este tanar si RCA-ul este f mare ?. .iar eu daca nu am carnet de conducere RCA-ul va fi mai mic , sau se va tine cont tocmai de faptul ca nu posed carnet deci implicit nu am experienta ?va multumesc anticipat.
trebuie sa dezbateti succesiunea dupa mama daca este intelegere la un notar. sotul are 1/4 din masa succesorala a mamei iar fiul 3/4.
va multumesc pt atentia acordata . mie imi este frica pt ca prin sulta inseamna ca ea mi-a dat partea cuvenita adica si pt acel teren care in fapt daca s-ar fi mers pana la capat cu procesul cota fratelui decedat era 3/8 , eu ca sora 3/8 si mama ca sotie 2/8 pt ca nu se dezbatuse succesiunea dupa tata si pt acel teren .cred ca v-am ametit de tot . cert este ca desii pamantul nu se afla in anexa de la primarie pe numele fratelui , eu l=am recunoscut acum la succesiunea fratelui si am semnat suma aceea infima de 4000 ron ca am primit-o ca sulta .. daca nu v-am incurcat m-as bucura desii m-am pierdut si eu in explicatii . o singura intrebare cred ca rezolva dilema mea : daca cineva semneaza ca lasa in proprietate altcuiva un teren , mai poate cineva sa ridice pretentii dupa decesul partilor ?(doresc sa-mi protejez pt viitor copiii )
Discuție SCUTIRE TJT
buna dimineata .1- daca am beneficiat la fond de ajutor public judiciar si procesul s-a incheiat luna trecuta cu hotarare de expedient , mai pot beneficia de APJ in cazul in care doresc sa atac hotararea in recurs ? 2- daca mi se va refuza recursul ce alta cale de atac mai am ? stiu ca va pun multe intrebari dar am incredere in dumneavoastra care nu va cunosc decat in avocatul meu care a jucat la doua capete .mii de multumiri .
buna dimineata . sant disperata si va cer ajutor in urmatoarea problema : am incheiat o dezbatere succesorala dupa moartea fratelui cu o hotarare de expedient . si acum fiti atenti : masa succesorala dupa defunct care s-a gasit in anexa 23 si 24 un apartament si o masina . dar in instanta am recunoscut eu ca sora si de un teren 250mp care a apartinut tatalui nostru dar care a fost omis din succesiunea pe care am facut-o dupa tata (deci cumnata a cerut prin retransmitere acest pamant si eu am recunocut ca exista ).acest pamant face parte din curtea in care locuiesc curtea parinteasca . tranzactia s-a incheiat asa :cumnata imi plateste sulta 4000 ron (i-am cerut doar banii care i-am cheltuit cu judecata ) si este de acrd ca acel teren 250mp sa ramana in proprietatea mea , iar ei i-am spus ca nu mai am pretenie la apartament si masina . dupa ce am semnat in fata instantei avocatul meu care citise tranzactia mi-a spus ca nu trebuia sa scrie acei bani sulta dar asta este . INTREBARE : daca eu am semnat ca am primit sulta voi mai avea surpriza ca fratii cumnatei sau nepotii ei (cand va deceda sa-mi ceara pamantul acela 250mp care in fapt apartine fam mele , mai am de ce sa imi fac griji pt ca nu mai am incredere in propriul avocat ? in speranta ca nu va veti supara va multuesc anticipat
Buna ziua tuturor . Succesiunea de fapt s-a dezbatut si s-a incheiat cu hotarare de expedient deoarece am cazut la intelegere eu ca si sora a defunctului si cumnata mea .Dar in masa succesorala nu s-au trecut depozitele bancare de care eu am aflat mai tarziu tocmai de la cumnata . Nici eu nu pot sa am acces nici ea la depozite , dar ea vrea sa nu stiu suma .INTREBARE :un notar poate cere bancilor extrase de cont fara a dezbate succesiunea pt acei bani ,doar pt a sti suma . Mai precizez ca banca nu a dorit sa-mi ofere informatii cu CF de deces si cu hotararea .Multumesc anticipat.