avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters313265

Activitate ContSters313265

oanaducesa a scris:

din ce an se plateste obligatoriu cass pt venituri din jocuri de noroc? aceasta lege era valabila si in 2011? sau intra in vigoare din 2012?
daca sunt angajata la 4 ore cu contract de munca pe perioada nedeterminata si am 2 ani munciti la acest tip de contract pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului ?la contrac de munca la 4 ore cat mi se plateste la sanatate si cat la pensii?la somaj am dreptul?
daca o persoana a castigat in 2011 sa zicem la loto suma de 16000 lei, i s-a retinut impozit la sursa la loterie adica, trebuia sa declare castigul la finante sau la casa de asigurari de sanatate ? persoana respectiva nerealizad venituri de natura salariala nefiind asigurat nici atunci,si nici acum , poate fi obligat de cass sa platesca retroactiv din 2011? unde sa se intereseze daca are ceva de plata la sanatate pt acei bani castigati?este obligatoriu sa declare acel venit?
daca o persoana care este incadrata la 4 ore cu contract de munca pe perioaada nedeterminata, castiga la jocuri de noroc in 2012 intr-o saptamana 800 lei,din care ulterior s-a retinut impozit iar in urmatoarea saptamana alti 800 lei impozabili ,trebuie sa declare la cass acele castiguri?sau la fisc?in 2013 la fel a castigat la pacanele in zile diferite sume sub 600 lei nefiid impozabili, intrebarea este daca plateste la cass contributia obligatorie la sanatate daca are contracul de munca la 4 ore?pana acum nu a venit nicio decizie de impunere de la fisc sau cass,
va multumesc astept raspuns