avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate PaxinoNicolae

Activitate PaxinoNicolae

Buna seara ..Sora mea era casatorita in 2004 cand parinti mei au facut un contract de intretinere ptr casa si teren..Ca dupa moartea lor sa intre in posesia casei.. Problema este asa acum ..Mama doreste sa desfinteze acest contract dar este ingreunata de fostul sot al sorei de care sora a divortat in 2009 ..Sora mea si fostul cumnat nu au locuit niciodata cu mama si nici nu au ajutat cu nimic ..Dar fostul ginere sa ridicat cu pretentii financiare asupra imobilului ptr ca el a fost timp de 5 ani casatorit cu sora mea ..Contractul a fost facut doar sorei mele ..dar totusi este specificat in contract ca sora mea era casatorita cu numitul ..xx..Cum se poate rezolva cel mai repede ..
Buna seara ..Am cumparat un Logan in 2005 .la momentul respectiv am platit si taxa reziduala ..Intrebarea mea este : Ce este aceasta si daca are vreo legatura cu timbrul de mediu care se plateste acum la o inmatriculare auto..
matusa batrana nu a fost intretinuta de nimeni ..deaceea vrea sa desfinteze acel contract ..dar fostul ginere fiind in acel contract cu drepturi dupa moartea matusi mele nu este de acord ..deaceea foloseste diferite metode ptr tegiversare poate moare fosta soacra si el ramane cu jumatate ..dar el nu ia dat o cana cu apa niciodata ..
mai am o imtrebare daca persoanele trecute de 70 ani sunt scutite de taxa de timbru dupa noul cod
multumesc mult ..imi este teama ca orasul fiind foarte mic nepoatele grefiere find sa nu aiba influenta si asupra judecatorilor
Multumesc foarte mult ..
Nu am inteles cum ? Cecerea sa o fac in alt oras inclusiv avocatul ..S-au numai avocatul de preferinta din alt oras ..Spre ex sa mut dosarul in alt judet .aici nu cred ca se poate ca fostul ginere are fetele grefiere si stiti cum este ..Eu mi-as dori daca se poate in alt judet
]
Buna seara ..Matusa mea are doua fete .La una din fete in 2004 in face un contract de intretinere ptr locuinta si terenul aferent ..Fiica la vremea aceea era casatorita dar nu locuia cu mama ei..In 2008 fiica divorteaza si revine la vechiul nume de familie ..Merge la notar sa schimbe numele trecut in contractul de intretinere si surpriza ..Nu poate fara acordul fostului sot ..Contactat fostul nu vrea ..Matusa atunci doreste sa desfinteze actul dand in judecata pe fiica si fostul ginere ptr ca nu si-au indeplinit contractul..Contacteaza un avocat care si face acest lucru ..Mentionez ca matusa are 75 ani ..Primeste dupa 25 zile o notificare de la tribunal ca matusa sa plateasca timbrul ..Merge cu aceasta hartie la avocat si acesta ii explica ca este scutita de taxa de timbru ca persoana in varsta dupa noul cod ..Avocatul ii explica ca va depune o hartie la dosar cu aceasta chestiune si matusa stea linistita ..Surpriza acum 3 zile primeste de la tribunal o hotarare de anulare a dosarului ca matusa nu si-a platit taxa de timbru ..Merge iarasi la avocat si acesta ii explica ca el a depus aceasta intampinare la dosar ..Merge impreuna la una din grefiere si i explica si surpriza aceasta ii spune ca a uitat sa depuna aceasta la dosar si este prin sertarul sau ..Mentionez ca Grefiera si avocatul sunt colegi cu fiica fostul ginere care verbal se opun ..Ce este de facut acum ?Avocatul o minte pe matusa sa stea linistita ca totul se rezolva ..Eu nu cred ptr ca fiica fostul ginere lucreaza in acel tribunal ..Intrebarea mea este ce poate face ..?
Răspuns la discuția Inmatriculare masina
Dar eu va trebui sa platesc taxa de mediu daca va trebui sa imi schimb numele de pe talon cat si adresa de domiciliu
Buna seara ..Detin un logan achizitionat prin lesing in 2005 si in 2007 l-am platit integral si l-am trecut pe numele meu ..Mai exact aprilie 2007..Nu stiu daca am platit vreo taxa de mediu s-au alta taxa speciala de mediu ..Eu acum doresc sa o vand unei prietene ..Nu stiu daca noul propietar va trebui sa plateasca taxa de mediu ..Si a doua intrebare ,eu imi voi schimba numele pe cale administrativa cat si domiciliu ,,Si aceeasi intrebare daca eu va trebui sa platesc acea taxa de mediu ptr eceeasi masina explicata mai sus ca pe talon va fi vechiul nume si vechea adresa ..Multumesc