Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa reziduala auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa reziduala auto

Buna seara ..Am cumparat un Logan in 2005 .la momentul respectiv am platit si taxa reziduala ..Intrebarea mea este : Ce este aceasta si daca are vreo legatura cu timbrul de mediu care se plateste acum la o inmatriculare auto..
Valoarea reziduala nu are legătura cu timbru de mediu. Dvs ati achiziționat masina printr-un leasing, iar la finalul creditului ati achitat aceasta rata reziduala.
In conformitate cu prevederile art. 2 din OG nr. 51/1999, valoare reziduală reprezintă valoarea la care, după achitarea de către utilizator a tuturor ratelor de leasing prevăzute în contract, precum şi a tuturor celorlalte sume datorate conform contractului, se face transferul dreptului de proprietate asupra bunului către utilizator şi este stabilită de părţile contractante.