avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Activitate NetSlick

Activitate NetSlick

Răspuns la discuția Alcoolemie 0,14 in aerul expirat
Multumesc.

Ati putea sa-mi precizati exact care sunt demersurile si ce taxe trebuie platit atat pentru contestatie cat si pentru dosarul de grefa. Am cautat pe net si gasesc tot felul de sume si de taxe, nu stiu care sunt cele corecte.

Later edit: Si in cat timp se elibeaza dosarul de grefa?!

Cu stima!
Buna ziua,

Am si eu urmatoare problema si nelamurire.

Am fost testat cu aparatul etilotest de 3 ori , la prima "gura de aer" a iesit valoare de 0,09 apoi la a 2 repetare 0,10 apoi a dat eroare etilotestul ca la a 3 sa iasa 0,14.
(mi s-a parut umpic eronat aceasta difernta in doar cateva secunde). Politistul a mers apoi sa printezez rezultatele in urma unei contradicti ca nu mi s-a parut corect. Mentionez , consumasem app 250 ml de bere cu fix 1 ora inainte #-o. Politistul a tot incercat sa-mi sugereze sa nu merg la IML ca poate fii mai rau , risc chiar dosar penal , ca de obicei iese dublu la sange desi eu am cerut sa merg. Politistul mi-a spus ca recoltarea probelor de sange se platest de catre mine si sincer nu aveam bani necesari.:(( si am renuntat la idee.

Nelamurirea mea este daca merg si depun contestatie in instanta am vro sansa pentru a dovedi ca etilotestul ar fi putut sa afiseze eronat ultimul rezultat.

In procesul verbal politistul a trecut o alta strada decat cea pe care el m-a oprit (ex m-a oprit pe str Vlad Voda si el a trecut in procesul verbal Toporasi) . Ar putea sa ma ajute pentru anularea procesului verbal ?

Si m-ar interesa daca cineva sti care este termenul de eliberare al certificatului de grefa cu care pot sa-mi recapat temporar permisul pana la solutionarea cazului.
(Mentionez ca s-a intamplat pe raza sectorului 5 Bucuresti si eu stau in sector 4 si am inteles ca trebuie depusa contestatia la judecatoria sector 5 unde s-a produs evenimentul).

O alta intrebarea ar fii daca depun contestatie si in urma judecari cazului nu o sa mi se acord dreptate mai pot benficia de reducerea pedepsei de la 90 la 30 de zile de suspendare in urma efectuari testari 13/15

Ca si ocupatie sunt sofer si as dori sa stiu cum as putea sa scurtez sau sa anulez cat mai rapid aceasta perioada de suspendare a procesului verbal.