avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate dra_irina

Activitate dra_irina

Răspuns la discuția Eveniment la locul de munca
va multumesc pentru raspuns! am sa ma interesez maine si de ce nu o sa vin cu update-uri pentru completarea spre informare si a altor persoane interesate.
In urma unui eveniment petrecut in luna iunie, la locul de munca, am ramas pentru o perioada determinata (dar nu se stie exact cat) cu o problema pe care o tratez medical si psihologic. De la eveniment au trecut 1 luna si jumatate, angajatorul nu a anuntat ITM-ul, am fost in firma la 2 saptamani dupa eveniment si am dat o declaratie pentru ancheta din cadrul firmei, dupa alte 2 saptamani de la declaratie am sunat sa intreb daca s-a terminat ancheta si de ce nu am primit si eu o copie la care mi s-a raspuns ca mai trebuie sa mai dau o declaratie ca cealalta nu a fost buna, cand am intrebat de ce nu a fost buna mi s-a raspuns ca formatul declaratiei nu este bun si ca ei au obtinut de la ITM o amanare pentru depunerea anchetei. Precizez ca, contractul este pe perioada determinata pana la jumatatea lunii august. In urma unei discutii cu cineva mai de specialitate, m-am dus in firma si le-am spus ca doresc si eu o copie cu numar de inregistrare de la ITM dupa ancheta in cel mai scurt timp adica 1 - 2 zile altfel ma duc la ITM si le fac reclamatie. Au trecut 5 zile de atunci si ei nu au trimis nimic. In conditiile in care eu trebuie sa imi achit singura drumurile la medici, medicamentele, sedintele la psiholog, mancarea, intretinerea, etc...banii nu imi ajung, iar munca nu pot sa ma duc din cauza problemei pe care o tratez am nevoie de sfaturile si ajutorul cuiva de competenta si care se pricepe la astfel de situatii. Multumesc!
Răspuns la discuția Contract de mediere
Multumesc tuturor celor care au avut amabilitatea si disponibilitatea sa imi ofere punctul lor de vedere asupra spetei ridicate. Inchid momentan acest topic si va urez mult succes in continuare !
Răspuns la discuția Contract de mediere
Imi cer scuze domnule 'mediator_comeaga' dar stiu ca actul acesta semnat in fata unui mediator NU are nici o valoare juridia si nu obliga pe nimeni, este doar un acord semnat la un moment dat cu care eu nu mai sunt de acord ! ( va rog daca gresesc sa ma corectati dar d.p.d.v. juridic )
Imobilul a fost cumparat de catre mine inainte de casatorie (eram impreuna la momentul cumpararii doar ca el mi-a dat niste bani care au constituit avansul pentru casa respectiva pe care eu am luat-o cu credit ipotecar pe numele meu dinainte de casatorie), nu am incheiat niciodata nici un act pana la acest contract de mediere pe suma respectiva ci am stiut doar noi si familiile. De divortat am divortat la primarie la o perioada de cateva luni dupa ce am semnat acordul. Toata stima !
Răspuns la discuția Contract de mediere
dar din cate am inteles la tribunal (in fata judecatorului) pot sa ma razgandesc ( nu mai sunt de acord cu intelegerea initiala si vreau sa facem alta) iar astfel judecatorul ar respinge cererea lui de investire a acordului de mediere si el ar fi nevoit sa deschida alt proces pentru partaj, defapt acesta fiind si scopul urmarit de mine, ce ziceti as avea vreo sansa ?
Buna seara, am o problema si as dori cateva sfaturi momentan. Acum doi ani am facut la mediator cu fostul sot un contract de divort si de partaj prin care eu ramaneam cu casa care era oricum pe numele meu dar la care contribuise si el initial la cumparare cu o suma de bani ce a constituit avansul casei, iar prin mediere eu m-am angajat sa ii dau banii inapoi plus inca ceva peste. Acum m-am razgandit si nu mai vreau sa ii mai dau banii aceeia in plus iar el ma ameninta ca se duce in instanta cu contractul semnat la mediator. Are vreo sansa de castig in instanta daca eu spun ca nu mai sunt de acord cu suma initiala pe care i-am propus-o si ca vreau sa ii dau doar suma mai mica ? Apreciez parerile fiecaruia si va multumesc !