avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate Onutza05

Activitate Onutza05

Răspuns la discuția Calcul zile lucratoare
Scuzati ma dar nu e vorba de zile lucratoare,se pun zile calendaristice?
Am stagiul de cotizare 30 ani 11 luni si 21 zile.de cate zile mai am nevoie pt a implini stagiul de 31 ani?
Privind contabilitatea unei agentii de turism , in legatura cu facturile de euro cum se inregistreaza in contabilitate..la ce curs ca nu pot inregistra in euro in programul de contabilitate , trebuie inregistrata in lei suma din factura.Se face transformarea la cursul zilei in care este factura sau la cursul din ziua precedenta?Dc eu am o factura din 05.03.2014 inregistrez la cursul din 04.05.2014 sau 05.03.2014?La fel si facturile emise cand le inregistrez dc am o factura emisa 10.03.2014 la ce curs in lei la cel din 10.03.2014 sau 09.03.2014?
Discuție pensionare
As dori sa stiu dc sunt angajata iar in luna aprilie indeplinesc conditia de iesire la pensie intrucat implinesc varsta corespunzatoare, insa imi lipseste 1 luna pt a indeplini stagiul de cotizare.Imi pot depune dosarul din luna aprilie cand implinesc varsta?La momentul depunerii dosarului trebuie sa inchei si contarctul de munca sau contractul de munca poate inceta la momentul primirii deciziei(ma gandesc ca poate primesc un raspuns negativ de la casa de pensii si atunci nu are rost sa inchei si contractul de munca) cum ma sfatutiti sa procedez?
Asdori cateva lamuriri in ceea ce priveste contabilitatea pt agentiile de turism.Cum se calculeaza cifra de afaceri si care este baza de calcul in situatia in care agentia este micro platitoare 3%.Trebuie sa plateasca 3% la comision sau la facturile emise catre clienti.va rog dc se poate sa imi dati un raspuns cu trimitere la lege.multumesc