avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Curs valutar folosit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Curs valutar folosit

Privind contabilitatea unei agentii de turism , in legatura cu facturile de euro cum se inregistreaza in contabilitate..la ce curs ca nu pot inregistra in euro in programul de contabilitate , trebuie inregistrata in lei suma din factura.Se face transformarea la cursul zilei in care este factura sau la cursul din ziua precedenta?Dc eu am o factura din 05.03.2014 inregistrez la cursul din 04.05.2014 sau 05.03.2014?La fel si facturile emise cand le inregistrez dc am o factura emisa 10.03.2014 la ce curs in lei la cel din 10.03.2014 sau 09.03.2014?
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 17:28, 13 Martie 2014
La cursul inscris pe factura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

tarife in valuta ptr.bilete de avion barbutadddddddddddddd barbutadddddddddddddd Am urmatoarea problema si as dori daca stie,sa ma ajute cineva!! Pentru o deplasare in strainatate,am contractat mai multe bilete de avion. -am contractat ... (vezi toată discuția)
Facturare genigeni genigeni Buna ziua, Daca intocmesc o factura negociata in euro, la ce curs facturez aceasta factura? Dati-mi baza legala va rog....am facturat la cursul bnr si ... (vezi toată discuția)
Curs inregistrare incasare rodia rodia Buna ziua, Am urmatoarea speta: Am incasat in avans o suma pt.livrarea unor marfuri, pt.export. Suma am incasat-o in data de 20.10.2012 iar cursul era ... (vezi toată discuția)