avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate elena6ro

Activitate elena6ro

Am inteles. Va multumesc mult!!!
Intradevar, concediul de maternitate nu se inregistreaza in Revisal si in cazul meu cele 42 zile se implinesc in data de 22.02.2015 (data nasterii 12.01.2015). Deci incepand cu data de 23.02.2015 incepe suspendarea. M-a derutat faptul ca angajata mi-a cerut astazi sa-i fac decizia de suspendare pt ca doreste sa depuna dosarul mai devreme, dar trebuie sa o fac sa inteleaga ca trebuie sa astepte sa treaca perioada de lauzie.
Buna ziua,
Am revenit asupra intrebarii initiale. Salariata a avut concediu prenatal de la data de 01.11.2014. A nascut pe 12.01.2015 si acum urmeaza sa imi aduca concediul postnatal. Cu ce data ii fac suspendarea contractului de munca? Salariata a zis astazi ca vrea sa ii fac dosarul ca sa depuna mai repede, dar eu stiu ca trebuie sa astept cele 42 zile si apoi operez in revisal ca sa ii pot face decizia de suspendare. Astept un raspuns cat mai detaliat pentru ca nu am efectuat niciodata aceste operatiuni.#-o
Buna ziua,
Am o problema: trebuie sa inchid un punct de lucru si nu gasesc certificatul constatator de la deschiderea punctului. Imi elibereaza altul cei de la ORC????
Dupa obtinerea certificatului de mentiuni de inchidere ,trebuie sa mai depun ceva si la ANAF???
Multumesc anticipat!!!
Nu ma incurca faptul ca dureaza mai multe luni demolarea. Noi facem intrarea fierului cu pv de declasare. Am platit un pret pe cladire (pret platit global pe cladire), nu a fost estimata cantitatea ce va rezulta (ea are o suprafata in mp si mie imi rezulta tone) din aceasta si tocmai aici ma blochez: cum stabilesc pretul de intrare al fierului, care este valoarea justa?

De ex:
Daca impart valoarea cladirii (pretul) la mp aflu valoarea pe mp. Din 1 mp rezulta o cantitate de fier care ar fi echivalentul mp. Eu in final trebuie sa descarc valoarea cladirii platite...pretul ei.
Multumesc!
Nu avem proces de dezmembrare, avem autorizatia de demolare. Problema este ca nu s-a finalizat inca demolarea si este greu sa stabilim cat fier va rezulta in final.
Buna ziua,
Am achizitionat la inceputul anului o cladire in vederea demolarii si obtinerii de fier vechi. De la aceasta cladire cunosc doar suprafata in mp. In urma demolarii obtin o cantitate de fier vechi exprimata in tone. Cum calculez pretul de intrare pentru fierul vechi rezultat in conditiile date???#-o
Multumesc mult pentru raspuns.
As mai avea o intrebare: Pentru aceste deseuri se plateste fond de mediu?
Buna ziua,
Societatea noastra doreste sa achizitioneze de la persoane fizice si/sau juridice paleti si europaleti second hand si apoi sa ii vanda spre reciclare. Mentionez ca societatea are ca obiect principal Reciclarea materialelor-CAEN 3832, dar ne-am ocupat doar de deseuri metalice feroase.
Care este legislatia in domeniu? Europaletii/paletii sunt considerati ambalaje sau deseuri de lemn?
Achizitia/vanzarea va fi cu TVA sau TAXARE INVERSA ? Este nevoie de autorizatie de mediu sau de alte avize?
Multumesc !!
Buna ziua,
Avem o salariata care va naste in ianuarie 2015 si la sfarsitul lunii octombrie ar trebui sa intre in concediu prenatal (84 zile). Restul de 42 de zile le va lua dupa nasterea copilului si va opta pentru CCC de 2 ani
Tatal copilului indeplineste si el conditiile pentru 1 luna de CCC.
Nu am mai avut situatii de concedii maternitate si crestere copil pana acum. Ce trebuie sa inregistrez in Revisal? II suspend contractul pentru 23 luni?
Multumesc! #-o