avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate GhitaB27

Activitate GhitaB27

Mulțumesc. :)

Am depus la înființare D 220 și D 600 pentru 2013.

Înregistrarea registrelor nu cred că am făcut-o. Am cumpărat de la librărie (și încă n-am făcut nimic cu ele):
- Registrul - Jurnal de încasări și plăți
- Registrul inventar
- Jurnal pentru cumpărări
- Jurnal pentru vânzări
Recent am cumpărat și Registrul Unic de Control.

D 392 am depus-o la timp (în ultima zi).

Preconizez că venitul lunar pe 2014 va fi aproximativ același. Deci nu va fi diferență de +20% - 20%...

La D 220 - în instrucțiuni - am găsit:
„‐ până la data de 25 mai a anului de impunere, odată cu declarația privind venitul
realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi şi cei care, au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum şi cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior.”

Oare mă încadrez la „au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal”? Ar fi OK data de 25 mai și pentru mine?

Amenda este aceeași pentru orice declarație nedepusă? Sunt ceva șanse să scap de ea? :)
Bună dimineața!

Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine.

Am aflat de pe Internet că trebuia să fi depus declarațiile D220 și D600 până în 30 ianuarie... Am de gând să le depun săptămâna asta.

La ce ar trebui să mă aștept?