avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate irena_ro

Activitate irena_ro

Buna ziua,
Am achizitionat recent un apartament prin Prima Casa care are deja o ipoteca la o alta banca decat cea prin care am obtinut eu creditul.
Am incheiat contractul de vanzare acum 3 saptamani, banii au fost virati in contul proprietarului pe care era deschisa ipoteca. Practic, tranzactia s-a produs.
Urma ca notarul cu care am colaborat pt contract sa inscrie in cartea funciara ipoteca de rang inferior pentru banca mea si sa imi dea intabularea pentru a o duce la banca. Insa, cei de la biroul de cadastru au cerut o adresa de la banca fostului proprietar prin care sa se mentioneze ca sunt de acord cu impunerea ipotecii de rang inferior. Exista o adresa asemanatoare dar care mentiona doar ca sunt de acord cu instrainarea imobilului.
In consecinta, notarul a "blocat" cartea funciara pentru a nu se face alte inscrieri pana cand se revine cu adresa ceruta. Insa dureaza foarte mult sa o obtina fostul proprietar din cauza departamentului juridic al bancii.
Eu, in prezent nu sunt inscrisa in cartea funciara ca proprietar si nici ipoteca bancii mele nu este.
Care sunt pasii care trebuie urmati si care sunt riscurile la care ma expun in acest moment, cand am "la mana" doar un contract de vanzare-cumparare ?

Va multumesc